06
Nis
2017

Tırnaklarınızdaki Beyazlıkları Böyle Giderebilirsiniz

Halk arasında vitaminsizlik nedeniyle beyaz lekelerin oluştuğu düşünülen el ve ayak parmaklarındaki beyaz lekelerin oluşmasında pek çok etken rol oynayabilir. Bunlar ciddi sağlık sorunlarının işaretleri de olabilir. Ancak bunun için elbette bir muayene yararlı olacaktır. Ancak bu tırnak lekelerini ortadan kaldırmanın yolları da mevcuttur. Bunları bazı adımları izleyerek kolayca yapabilirsiniz. Mesela içerisinde çinkoyu bol miktarda barındıran gıdalar tüketilirse iyi gelecektir. Bezelye, yumurta fındık gibi yiyeceklerde bol miktarda çinko bulunmaktadır.

tırnak

tırnak

Tırnak bakım ürünleri her ne kadar faydalı görünse de son kullanma tarihi geçmiş bakım ürünleri tırnaklara zarar vermekte, bu tip lekelerin oluşmasına olanak tanımaktadır. Bununla beraber kullanılan ojelerin de tırnakları uzun süre havasız bıraktığı unutulmamalıdır. Uzun müddet ojeli durmaktan kaçınmak gerekir.

Gıda Takviyesi Beyazlamaya Karşı Etkili

El ve tırnaklar mutlak suretle nemli tutulmalıdır. E vitamini bu durumda oldukça önemlidir. Bu vitamini içeren losyonlar kullanılabilir. Sülfür, demir ve kalsiyum içerikli gıdalar alınmalıdır.

tırnak bakımı

tırnak bakımı

Beyaz noktalar oluşmuşsa tırnağın uzaması beklenebilir. Tırnağın uzaması ile birlikte bu beyaz nokta ortadan yok olacaktır. Ancak tırnağın belirli bir bölgesinde hiçbir suretle gitmeyen beyaz noktalar var ise mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır. Kansızlık ve demir eksikliği de tırnaklarda beyazlamaya neden olabiliyor. Bu nedenle demir eksikliğine karşı önlem almak da tırnaklardaki beyaz lekeyi önlemek amacıyla faydalı olacaktır.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir