02
Ağu
2017

Ruh Sağlığına İyi Gelen Bitkiler

Günlük rutin, hayatımızda karşımıza çıkan sorunlar ve stres ruh sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Ancak bu durumun önüne beslenmemize dikkat ederek geçebiliriz.

Doğadan Faydalı Huzur Veren Bitkiler

Doğada ruh sağlığına iyi gelen birçok bitki bulunmakta bu nedenle bitki çayları ruh halimizi yatıştırmada ve rahatlamamızda etki sahibi olabilir. Papatya çayı bu konuda en bilinen çaydır.

papatya çayı

papatya çayı

Alıç meyvesi, ekşi muşmula olarak da bilinen bu kırmızı meyve kalp ritmini düzenliyor. Antioksidan kaynağı olarak huzur ve rahatlık veriyor. Ayrıca yüksek tansiyon hastaları için de önerilen bir meyve.

Kedi otu çok hoş bir kokuya sahip olmasa da, depresyona, kaygı ve endişe problemi olanlara en çok önerilen bitkilerden biri. Eczanelerde hap formunda bulabileceğiniz gibi aktarlardan da kök olarak alabilirsiniz. 1 tatlı kaşığı kedi otunu bir bardak suda 10 saat kadar bekletip sonrasında tüketmeniz faydalı olacaktır. Ancak kedi otunu çok fazla tüketmeniz üzerinizde sersemlik etkisi yapabilir.

kedi otu

kedi otu

Sarı kantaron otu da kedi otu gibi ruh sağlığı için oldukça bilinen bir bitki. Vücutta antidepresan etkisi yaparak, uyku düzeninin sağlanmasına yardımcı olduğu gibi, kaygı bozukluklarını da yenmeye yardımcı oluyor. 1 tatlı kaşığı bitkiyi 1 fincan kaynar suda 5 dk bekleterek tüketmemiz yeterli olacaktır. Sarı kantaron otunu da eczanelerde hap şeklinde ya da aktarlarda doğal hali ile bulabilirsiniz.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir