06
Ara
2017

Hamile Kalmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken Kurallar

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için hamilelik döneminden önce hazırlıklara başlanılması gerekir. Hamileliğe hazırlanırken ilk olarak fazla kiloların verilmesi gerekir. Kilolu gebe kalındığı zaman hamilelik döneminde gebelik şekeri, safra taşı, insülin direnci gibi farklı sorunlarla mücadele etmek zorunda kalırsınız.

gebelik öncesi

gebelik öncesi

Hamilelik Öncesi Yapılması Gerekenler

Gebeliği düşünen anne adayları sigara ve alkolden kesinlikle uzak durmalıdır. Sigara aşırı kullanımı düşük gebeliğe neden olur. Aşırı alkol tüketimi ise bebekte zeka geriliğine yol açar. Gebelik öncesinde çoğu alışkanlıkların bırakılması gerekir. Folik asit alımına ise gebelik öncesi başlamanız gerekir. Folik asit, bebeğin omurga sistemi ve kafatasını korur.

Gebelik öncesi, kan sayımınıza, bulaşıcı hastalık olup olmadığına da baktırmalısınız. Kan şekerinizi kontrol ettirmeli ve şeker riski durumları için önlem almalısınız.

uzak durulması gereken

uzak durulması gereken

Gebelik sırasında bağışıklık sistemi zayıflayacağı için diş sorunları ile sık karşılaşılır. Gebelik öncesi tüm anne adayları diş tedavilerini yaptırmalı ve gebelik süresinde de dişlerine çok iyi bakmalıdır.

Egzersizlere ise gebe kalınmadan önce başlanmalı ve gebelik sırasında da alışkanlığı devam ettirmeli. Gebelik süresi boyunca en az 40 dakika yürüyüş ile hem kendiniz rahatlarsınız, hem de babağiniz. Yürüyüş, gebelik yogası, yüzme ya da pilates hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında yapacağınız sporlar olu, bedeninizi de rahatlatır. Hamilelik öncesi alışkanlıkları değiştirdiğiniz ve yaşam kalitenizi artırdığınız zaman gebeliğiniz daha kolay şekilde geçer.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir