23
Ağu
2017

Ve Bilim İnsanları Bataryasız Cep Telefonu Yarattı

Telefon üreticileri sürekli olarak tek bir şarjla daha uzun süre çalışabilecek yeni ürünler yaratmaya çalışıyor, ancak Washington Üniversitesinde bir mühendis ekibi bir adım öne geçti ve pile gereksinim duymayan bir cep telefonu ürettiler.

bataryasız telefon

bataryasız telefon

İlk Bataryasız Telefon Nasıl Çalışıyor?

Bataryasız telefon, tipik bir cep telefonuna benzemiyor. Bir mikrofon, tuşlar ve kulaklık girişi dâhil olmak üzere, telefon görüşmeleri yapmak için çıplak temelleri olan basit bir baskılı devre kartıdır. Ancak, henüz estetik bir cazibesi olmamasına rağmen, telefonunuz “şarj bitti” uyarısı yaptığında artık endişelenmenize gerek olmayacak.

Telefon hala elektrik kullanıyor, sadece güneş ışığı ve radyo dalgaları gibi diğer kaynaklardan enerji toplanıyor. Ekip, fotonları ışık kaynaklarından absorbe etmek ve elektrik üretmek için kullandı. Elektrik enerjisini radyo dalgalarından arındırmak için telefona sadece bir anten gerekiyor. Bu sorunun üstesinden gelmek için ekip, RF sinyallerini pil barındırmayan cep telefonuna ileten bir baz istasyonu tasarladı. Hem baz istasyonu hem de fotodiyotlar ile telefon, baz istasyonundan 15 metreye kadar çalışabilir.

bataryasız telefon bulundu

bataryasız telefon bulundu

Bataryasız telefonla arama yapmak basit. Sadece aramak istediğiniz telefon numarasını giriyorsunuz ve devre kartı bu bilgiyi baz istasyonuna radyo dalgaları vasıtasıyla gönderiyor. Baz istasyonu bu verileri alıyor ve hücresel bir şebekeye çağrı yapıyor. İstasyon, radyo dalgalarıyla telefonla temas halinde kalmaya devam ediyor ve arayan kişinin görüşmenin diğer tarafını duymasına izin verir. Konuşmak ve mikrofonu etkinleştirmek için bir düğmeyi basılı tutmanız yeterli.

Basit tasarım telefonun sadece birkaç mikrowatt üzerinde çalıştığı anlamına geliyor. Düşük güç yaklaşımına rağmen sonuç oldukça şaşırtıcı. Araştırma ekibi, batarya içermeyen cep telefonunun çalışma aralığını iyileştirme, konuşmalarını şifreleme ve cihaz üzerinde video akışı yapma konularında bir sonraki çalışmayı planlıyor.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir