13
Oca
2015

Çatlak Dudaklarla Baş Etmek İçin İpucları

Dudakların nemsiz kalmasının birçok nedeni vardır. Dudakları yalayarak, tükürüğünüz ile onlara nem kazandırmanız ise son derece yanlıştır. Dudaklarınızı yaladığınız zaman daha çok nemsiz kalmasına neden olursunuz.

Dudaklarınız çatlaması diye bilmediğiniz dudak kremlerini dudaklarınıza sürmeyin. Her zaman koruma etkili olanları tercih etmelisiniz. Vazelin de dudakları nemlendirmek için iyi bir etkendir.

Çatlak Dudaklarla Baş Etmek

Çatlak Dudaklarla Baş Etmek

Dudakları Nemlendirmenin Yolları

Demir vücutta azaldığı zaman da dudaklarda kuruma etkisi baş gösterir. Demir emilimi yüksek gıdaları sofranızdan eksik etmeyin. Kırmızı et, yumurta sarısı özellikle önemlidir. Sebzelerden ise ıspanak ve brokolide bol miktarda bulunur. Kuruyemişler de dudaklarınızın ne kazanmasında etkilidir. Demir eksikliğiniz için mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

Çatlak Dudaklar

Çatlak Dudaklar

Dudaklarınızın kuruması ya da çatlakların olması bazı hastalıkların belirtisi de olabilir. Dudak kenarlarınızda devamlı yaralar oluşuyorsa dikkat etmelisiniz. Mantar ya da herhangi bir enfeksiyon kapmış olabilirsiniz.

Dudaklarınıza kesinlikle basit ve marketlerde satılan bilmediğiniz merhemler ile korumaya kalkmayın. Uzman doktorların önerdiği kremler ile tedavi edin. Dudaklarda oluşan mikropların tehlike etkisi büyüktür.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir