15
Oca
2015

Gebeliğin 2. Ayında Neler Yaşanır?

Kadınlara verilmiş en harika hediyedir anne olabilmek. Bir bebek sahibi olmaya karar verdikten sonra (tabi bu karar verilmeden oluşmuş bir gebelikte olabilir) 2. Aya girerken yani 5. ve 6. haftada genellikle hamile olup olmadığı müjdesi alınır. O ay adet görülmez ve bu gebeliğin bir habercisidir.

Gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediği geciken adet döngüsünün başlangıcından 10 gün içinde eczaneden alabileceğiniz basit testlerle kesinleşir. Ancak daha önce emin olunmak istenirse bir kan testi yaptırılır.

Gebelik

Gebelik

Bebek 2. Ayda Ne Durumdadır?

Bebek 2. Ay artık bir embriyo olmaktan yavaş yavaş çıkmaya başlamıştır. Gebeliğin 6. Haftasında bebek boyu 4 ile 6 mm civarındadır, kilosu ise 3gr kadardır.

2.ayın sonuna doğru bebek artık hafif hafif kıpırdanmaya başlar. Fakat bebek çok küçük olduğu için anne bunu fark edemez. Fark edilmese de orada müthiş bir çalışma bir varoluş süreci hızlanmıştır. 8. Haftada bebeğin akciğerleri oluşur ve gebelik süresince gelişmeye devam eder.

Gebeliğin 2. Ayı

Gebeliğin 2. Ayı

Öte yandan anne adayının da bedeninde değişimler başlamıştır. Duygusal olarak daha hassaslaşmış olan anne adayı baş dönmesi ve mide bulantıları yaşayabilir. Anne adayı artık kendine her anlamda çok daha dikkat etmelidir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir