23
Ağu
2021

Zamak Kalıp Üretimi

Kalıp üretiminde takım çelikleri kullanılır. Bu takım çeliklerinin bilgisayar kontrollü CNC makineleri ile işlemi ile kalıp üretimi gerçekleşmiş olur. Kalıp üretiminin ilk aşaması olarak kalıp tasarımının yapılmasıdır. Kalıp tasarımında iki başlık altında olur. 

kalıp üretimi

Birinci parça tasarım ve ikinci ise yolluk tasarımıdır. Parça tasarımın esnasında parçanın ayırım yüzeyinin belirlenmesi terste kalan bölgenin bulunur revize edilip kaplamaya uygun hale getirilmesi gerekir. Ayrıca içerisindeki bulunan boşlukları ve ayrıntıları çıkaracak maçaların tasarımı ve konumlandırılması da yapılır. 

Tasarım bilgisayar eşliğinde gelişmiş tasarım programları ile tasarım mühendisleri tarafından çizilir. Seri üretime geçmeden evvel olumsuzlukların olmaması için önceden görülmesi ürünün kalitesinin kullanımı açısından çok önemlidir.

Kalıp Üretimi Nasıl Yapılır?

Kalıp üretimi yapan firmalar birbirinden çeşitli sektörlerdeki firmalara ihtiyaç duydukları ürünleri üretmeleri için onların ihtiyaçlarını özel kalıp üretimi yaparlar. Üretici firmaların kullandıkları kalıplar zamanla yıpranır veya birçok farklı nedenden ötürü kullanılmaz hale gelebilir.

 Kalıp üretimi gerçekleştiren firmalar, üretici firmalara sağladıkları kalıp özellikleri ve ölçülerini muhafaza ederler. Üretici firmaların bu kalıplara yeniden ihtiyaç duymaları durumunda aradan seneler geçse bile aynı ürünleri elde edebilecekleri yeni bir kalıba kavuşabilirler. Bu da hem üretici firma için hem de kalıp üreten firmaların işini oldukça kolaylaştırmış olur.

Kalıp Üretim Aşamaları

Kalıcı üretiminin ilk aşaması ürünün kalıplamaya uygun bir şekilde tasarlanmış olmasıdır. Her geometrideki ürünler kalıplanamayacağından ötürü ürün tasarımı kalıplama yöntemine uygun duruma getirilmelidir. 

Ürünün terste kalan kalıptan çıkması için mümkün olmayan bölgeleri tasarım ekibinin müşteri ile olan görüşmeleri sonrasında kalıplama ya uygun duruma gelmesi için revize edilir.  Üretimin bu kısmında ortada somut bir ürün yoktur. Üretim tasarımı bilgisayar ortamında gelişmiş tasarım programları ile gerçekleşir. 

Kalıpların üretimindeki en küçük tasarım hatası ile beraber seri üretime gönderilen bir kalıp Daha sonra firmanın binlerce ürünü piyasadan çekmesine sebep olabilir. Bu durum da markanın güvenirliğini büyük ölçüde olumsuz şekilde etkileyecektir. 

Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için tasarım üretim esnasında oldukça titiz davranmak gerekir. Tasarım mühendisleri tarafından bu türlü hataların ve diğer olumsuz durumların giderilmesi için üç boyutlu tasarım teknolojisiyle hatalar sıfıra indirilir. Sizlerde bu konuda kaliteli hizmet almak isterseniz verdiğimiz linke tıklamanız https://www.berkzamakdokum.com/kalip-tasarimi-ve-uretimi Tavsiye edilir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir