15
Eki
2015

Cilt Sağlığı Çok Önemli

İnsanların daima cildine özen göstermek ve cilt temizliğine dikkat etmesi gerekir. Özellikle cilt tipine uygun bakım yapmak ve dengeli beslenmek, cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Cildin kusursuz bir görünüm kazanması için tüketilen besinler ve bol miktarda su gerekir. Cildin A, E ve C vitaminine ihtiyacı vardır ve bu ihtiyacın karşılanması gerekir. A vitamini, cilt güzelliğini sağlar ve aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir.

cilt

cilt

Zengin A vitamini kaynaklarından biri ise havuçtur. E vitamini ise yaşlanmayı geciktiren, cilt yaralarının çabuk iyileşmesini sağlayan ve cildin daha parlak ve canlı görünmesine yarayan bir vitamindir. C vitamini ise cildin yanında saç ve tırnak bakımı açısından da önemlidir. C vitamin deposu olan limon, cilt sağlığı ve parlaklığı için uzmanlar tarafından önerilir.

Cilde İyi Gelen Besinler

Cilt güzelliği ve sağlığı açısından lifli besinlerin tüketilmesi çok önemlidir. Vücuttaki toksinlerin atılmasına da fayda sağlayan bu besinlerin başında kereviz, enginar ve brokoli gelir. Bu besinler cildi esnek ve genç tutar. Ayrıca kerevizin içerisinde bulunan K vitamini, kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde yapılmasına katkı sağlar.

cilt bakımı

cilt bakımı

Cildin ve kasların yaşlanmasını geciktiren çinko, ceviz, fındık ve badem içerisinde bol miktarda bulunur. Ciltteki yağlanmadan ve kepeklenmeden kurtulmak için uzmanlar kefiri önerir. Kefir, sindirim sistemini düzenler ve daha sağlıklı bir cilt oluşmasına yardımcı olur.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir