30
Mar
2017

Toplu Taşıma Araçlarında Yolculuk Adabı

Sofra adabından, protokol adabından sıkça söz edilirken toplu taşıma araçlarının adabı muaşeret kuralları yok mu sandınız? Tabii ki var. Sofra adabı gibi kalıplaşmış bir ifade olmasa da, toplu taşımada birçoğumuzun muzdarip olduğu bazı meseleler var.

Bu ortak şikâyetlere dikkat etmeyenlerin diğer insanlara verdiği rahatsızlıkların birçoğunu yaşamış ya da şahit olmuşsunuzdur. Bu yüzden de toplu taşımada neleri yapmamalısınız konulu bazı ortak şikâyetleri paylaşacağız.

toplu taşıma

toplu taşıma

Toplu Taşıma Araçlarında Bunları Asla Yapmayın

Toplu taşıma araçlarıyla şehir içi ya da şehirlerarası yolculuk yapanların yaptığı ya da maruz kaldığı bazı davranışlar vardır ki, araçta geçirdiğiniz süre zarfında stresten strese girme sebebiniz olabilir.

Ya da bu davranışları siz yapıyorsanız, birilerini fena halde rahatsız ediyor olabilirsiniz. Bilhassa büyükşehirler gibi trafiği hayli çok olan ve toplu taşımada uzun vakitler geçirenler için ‘tahammül edilemeyen davranışlar’ listesi yaptık.

Toplu taşıma araçlarında en sık yapılan ve rahatsızlık veren bir davranış ekli olarak, bağıra bağıra ya da yüksek sesle konuşmak.

tramvay

tramvay

Toplu taşıma araçlarına bineceğini bile bile sarımsak, soğan içeren besinleri tüketmek ve hayli yakın mesafede yolculuk yapıldığı durumda, yakındaki yolculara böylesine bir eziyet etmek

Yine toplu taşıma araçlarında diğer yolcuları kötü kokulara maruz bırakmak da asla yapmamanız gerekenler listesinde. Deodorantlar, su- sabun gibi temizlik malzemeleri bunun için var değil mi?

Bazı kişilerin sakız çiğnenmesiyle ilgili takıntıları vardır. Toplu taşıma araçlarında kulağınızın dibinde patlata patlata sakız çiğneyenlere denk gelmişsinizdir. Sakız çiğnenmesiyle ilgili bir takıntınız olmasa bile, o andan sonra böyle bir takıntı edinebilirsiniz.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir