16
Oca
2017

Sardalyanın Tam Zamanı

Ekim ayı sardalyanın en çok yağlandığı ve lezzetinin doruğa çıktığı zaman. Balıkların ne zaman yeneceğini bilenler böyle söylüyor. İster mangal üstüne atın, isterseniz asma yaprağına sarıp fırına verin ama bu lezzetli, üstelik ucuz balığı yiyin diye öğüt veriyorlar. Aslında zamanında yenilen balıklarla fazla oynamaya gerek yok. Çünkü zaten kendi asıl lezzetleri önemli. Sardalya da bunlardan biri. Şu meşhur Omega 3’ü en çok taşıyan balıklardan.

 Sardalya Güzellemeleri

Sardalyanın Tam Zamanı

Sardalyanın Tam Zamanı

Sardalyanın ülkemizdeki anavatanı Gelibolu. Asma yaprağında sardalya, kızartma ve hiç temizlemeden olduğu gibi pişirilen sardalya en çok uygulanan pişirme yöntemleri. Sardalya aynı zamanda pek çok Akdeniz ülkesi mutfağının en karakteristik yemeklerine imza atan bir balık. Sicilya’dan Portekiz’e kadar bir sürü ülke sardalyayı seviyor. Örneğin dünyadaki en büyük sardalya ihracatçısı onun köftesini yapıp baharatlı domates sosunda satan Fas’a ait.

Sardalyanın orta kıçlılığını rahatça ayıklayabilmek için bir gün kadar dinlenmesinde fayda var. Balık çok tazeyken et kılçığa yapışıyor ve ayıklamak zor oluyor. Ama pişmiş balığı kafasından nazikçe tutup kuyruğa kadar çakarak kılçığı bir kerede almak mümkün. Lokum kıvamında olan bu sardalyayı denemek gerek. Ayrıca bir asma yaprağına bir balık hesabıyla sararak, isterseniz aralarına soğan dilimleri koyarak ve hepsinin üzerine biraz zeytinyağı döküp fırına vererek başka bir nefis lezzet daha yakalayabilirsiniz.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir