30
Tem
2020

Front-End Geliştirme

Front end geliştirme, görselleri ve etkileşimleri güçlendiren bir programlama ve düzen karışımıdır. Tek bir sorunu çözmenin veya programlama dillerini kullanarak herhangi bir belirli işlevselliği elde etmenin neredeyse her zaman birden fazla yolu vardır. Dışarıda, programlama çok kuralcı, doğrudan, ikili bir iş becerisi gibi görünebilir. Ancak aslında çok fazla yaratıcılık söz konusudur.

Front-end geliştirme web sitesinin kullanıcı olarak görebileceğiniz ve etkileşimde bulunabileceğiniz kısmı ile ilgilenir. Front end web sitesinin tasarımı, yapısı ve düzeninden içeriğe kadar her şeyi içerir. Yeni bir ziyaretçi bir web sitesini veya uygulamayı tıkladığında, front end bir şirket veya markanın sahip olduğu ilk izlenimdir, bu nedenle kullanıcı dostu (UX) bir front end tasarımı önemlidir. Front-end kodlama dilleri nelerdir? Front-end geliştirme için neler gerekir?

Front End Kodlama Dilleri

Yazılım geliştiricilerinin kesintisiz, kullanıcı dostu web siteleri oluşturmak için benimsedikleri ana Front end dillerinden üçü: HTML, CSS ve JavaScript. HTML, Köprü Metni Biçimlendirme Dili anlamına gelir ve her şey içerikle ilgilidir. HTML, Facebook, Twitter, Amazon veya başka bir siteye her gittiğimizde tarayıcımızda görüntülediğimiz web sayfalarının yapısını tanımlar. En önemlisi, HTML harici olarak diğer web sayfalarına bağlanmamıza izin verir.

Basamaklı Stil Sayfaları (CSS) stilin dilidir. Geliştiricilerin karmaşık HTML yazmak zorunda kalmadan web siteleri için görsel etki sağlamasına olanak tanır. CSS, HTML’de oluşturduğunuz öğeleri değiştirmenize olanak tanır ve farklı yazı tipleri ve diğer stil özellikleriyle çalışma hakkında fikir verir. Tasarım öğesini web sayfalarına ve uygulamalarına ekler.

JavaScript, front-end geliştirme için bir diğer önemli kodlama dilidir. HTML’nizi animasyon, etkileşim ve dinamik görsel efektlerle geliştirmenize olanak tanır. Web sayfalarını daha anlayışlı hale getirerek kullanıcılara anında geri bildirim sağlama yeteneğini bütünleştirir. JavaScript jQuery gibi kütüphanelerden oluşur. Web sitenizde JS kullanımını daha hızlı ve kolay hale getiren bir eklenti ve uzantı koleksiyonudur. jQuery, birden çok JS kodu satırı gerektiren ortak görevleri alır ve bunları tek bir satırla yürütülebilecek bir biçime sıkıştırır.

Front-End Geliştirme İçin Gerekenler

Front-End geliştiricileri, web sitesinin görünümü ve kullanıcı arayüzü üzerinde çalışır ve bu nedenle PhotoShop, Sketch veya Figma gibi tasarım araçlarını kullanarak bazı becerilere sahip olmalıdır. Front-End geliştiriciler de web hosting ve bir alan satın alma temelleri bilmelidir.

Web sayfalarına bakmak için bilgisayarlar, telefonlar ve tabletler gibi farklı araçlar kullanıyoruz. Web sayfaları, kullandığınız cihaza fazla çaba harcamadan uyum sağlar. Bu responsive tasarımdan kaynaklanmaktadır. Bir front end geliştiricinin önemli bir rolü, duyarlı tasarım ilkelerini ve kodlama tarafında bunların nasıl uygulanacağını anlamaktır.

Sürüm kontrolü, kaynak kodunuzdaki değişiklikleri izleme ve kontrol etme işlemidir, böylece bir şey ters giderse en baştan başlamanız gerekmez. Daha önce yapılan değişiklikleri izlemek için kullanabileceğiniz bir araçtır, böylece çalışmanızın önceki bir sürümüne geri dönebilir ve her şeyi yırtmadan neyin yanlış gittiğini öğrenebilirsiniz.

Test, hataları uzak tutmak için herhangi bir projenin önemli bir parçasıdır. Bu nedenle, bir front end geliştirici kodları test etme ve hata ayıklama becerisine ve yeteneğine sahip olmalıdır. Web geliştirme için farklı test yöntemleri vardır. İşlevsel test, sitenizdeki belirli bir işlev parçasına bakar ve her şeyi koda göre yapmasını sağlar. Birim testi, en küçük kod parçasını test eden ve doğru çalışma için ayrı ayrı inceleyen başka bir yöntemdir. Test, front-end geliştirme sürecinin büyük bir parçasıdır.

Web sitenizin herhangi bir aksaklık olmadan sorunsuz bir şekilde çalıştığından emin olmak önemlidir. Web performansı, sitenizin yüklenmesi için geçen süreyi tanımlar. Performans zamanlarıyla ilgili sorun yaşıyorsanız, görüntüleri iyileştirmek ve CSS ve JavaScript’i küçültmek gibi bunları iyileştirmek için atabileceğiniz adımlar vardır.

Front End geliştirme için https://www.ajansio.com.tr/web-tasarim tıklayın.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir