01
Nis
2015

Migren Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Migren ağrısı, başta kadınların olmak üzere birçok insanın yaşadığı bir rahatsızlık. Üstelik oldukça acı verici ve zor geçen bir ağrı. Bu yüzden sık sık, şiddetli baş ağrısı çeken kişilerin, ilk başta bir nöroloğa görünmeleri gerekir.

migren

migren

 

Migren hastaları, önce doktor kontrolünden geçmeli ve ilaçlarını düzenli olarak kullanmalıdır. Ayrıca, doktorların migren atakları için yazdığı ilaçlar dışında, atak olduğu sırada başka bir ağrı kesici alınmamalıdır.

 

Migren Ağrısını Tetikleyen Etmenler

 

Migren ağrısı yaşamamak için uzak durulması gerekenler, kişiden kişiye göre de değişebilir. Genelde yüksek ses, ışık ve çikolatanın migren ağrısını tetiklediği bilinir. Fakat bunların dışında deodorant veya parfüm kokusu, bazı yiyecekler, kafeinli içecekler, alkol, sigara, uzun süre aç kalma, uykusuzluk, stres ve az sıvı tüketme gibi etmenler de migreni tetikler. Bu yüzden özellikle başta sigara, alkol ve stresten uzak durulmalıdır.

migren ağrısı

migren ağrısı

 

Migren ağrısı çeken bir kişinin uyuması ve dinlenmesi gerekir. Fakat kişi, uyuduğunda migren ağrısı geçecek diye bir kesinlik de yoktur. Bazı ağrılar o kadar şiddetli olur ki kişi, uyusa bile uyandıktan sonra ağrı tekrar devam edebilir.

baş ağrısı

baş ağrısı

 

Ayrıca, spor yapmak da migren hastaları için iyileştirici etki taşır. Çünkü spor yapmak, zihni stresten arındırır ve toksinlerin atılmasını sağlar. Stres ve fazla düşünmek de migreni tetikleyici olduğu için spor, kesin olmasa da migren ağrısına alternatif bir çözümdür.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir