02
Kas
2014

Mide Yanması Nedenleri

Genel görülen bir hastalık olmakla beraber mide yanması kroniktir. 25 yaş ve üstü kişilerde daha yoğun olarak görülen mide yanması beslenme alışkanlığı ve psikolojik nedenlere bağlı olarak görülür. Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkları olanlarda mide yanması daha sık görülür. Aynı şekilde gün içinde yoğun stres yaşayanlar, heyecanlı ve tedirgin durumlarda mide yanmasına neden olur.

Mide Yanması Nedenleri

Mide Yanması Nedenleri

Mide yanması mide asidi olarak bilinen gastronomun aşırı derecede salınmasıyla oluşur. Mide asidi aşırı üretilince asit yemek borusuna doğru yol alır. Bu durumda da boğazda yanma hissi ve ekşi bir tat oluşur. Asitli, acı, tuzlu ve ekşi yiyecekler mide ağrısı ve mide yanmasına neden olacağı için bu rahatsızlığı sık sık yaşayanların bu tür gıdalardan uzak durması gerekir.

Mide Yanmasına Çözüm

Yemeği fazla kaçırdığınız zamanlarda mide yanmasına neden olur. Bu gibi durumlarda mide yanmasının etkisini azaltmak için 1 çay kaşığı karbonatı bir su bardağına atıp içtiğinizde takdirde mide yanması geçer. Ispanak, lahana ve karnabaharda mideyle dost gıdalardır.

Mide Yanması

Mide Yanması

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir