19
Oca
2015

Laptop Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır?

Günümüz modern teknolojisi hızlı gelişim kaydederken aynı zamanda da bazı noktalar halen sorun teşkil edebiliyor. Hem günlük kullanım hem de genel kullanım açısından dizüstü bilgisayarlarda zamansız biten bataryalar sorun teşkil edebiliyor.

Taşınabilir bilgisayar modellerinin bataryaları şarj edildikten sonra her kullanıcı için uzun süreli kullanım ihtiyacı ortaya çıkabiliyor.

Laptop

Laptop

 Batarya Türlerine Göre Farklı Önlemler

Kısa bir süre sonra batarya değişimine gereksiz yere para ödemek istemeyen dizüstü bilgisayar kullanıcılarının dikkat etmeleri gereken önemli noktalar bulunuyor. Batarya ömrünü uzatabilmeye yardımcı olan bazı önemli noktalar bulunuyor. Lityum batarya modellerinin kesinlikle tam olarak boşaltılmaması gerekiyor.

Batarya oranı yüzde 40 doluluğa geldiğinde bilgisayardan çıkartılarak, doğrudan güneş ışığı görmeyen kuru bir bölgede saklanması gerekiyor. En fazla 3 ayda bir tekrar kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Batarya

Batarya

Nikel metal hidrit bataryalar için ise tam şarj ve tam deşarj şeklinde kullanmaya kullanıcıların dikkat etmesi gerekiyor. Bunun tam tersi kullanımlarda hafıza etkisi ve birkaç kullanımın ardından pilin bir kısmının kullanılamayacak duruma gelmesine neden olacak durumlar meydana gelebiliyor. Bunun önüne bu tarz bir kullanım ile geçilebiliyor.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir