25
Nis
2015

Normal Doğumdan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doktorların, hamilelere sağlık ve çabuk iyileşme açısından tavsiye ettiği normal doğumdan sonra, dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Doğum yapan kadınlar, yaklaşık 42 günlük bir lohusa dönemine girerler. Bu dönemde, hem fizyolojik hem de psikolojik olarak dikkat etmeleri gereken bir süreç yaşarlar.

Normal doğum

Normal doğum

Lohusalık Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Normal doğum sırasında hemen hemen her kadına doğum kesisi atılır. Bu yüzden lohusalık döneminde bu bölgeyi hijyenik tutmak gerekir. Aksi durumda kesiler, mikrop kapabilir.

Normal doğumdan sonra, lohusalık döneminde çoğu zaman bacaklarda şişme, kızarıklık ve kramplar oluşur. Bunun dışında lohusa anne, arada sırada ateşlenme yaşar. Bu durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Çok oturulmamalı ama ağır işler de yapılmamalıdır. Ağrıyan bölgeye sıcak su torbası ya da bir havlu ile pansuman yapılmalıdır.

Doğum sonrası

Doğum sonrası

Kabızlık da, normal doğum sonrası birçok annede görülen bir durumdur ve oldukça rahatsız edicidir. Bu durumda bol sıvı, meyve, sebze ve kuru kayısı tüketilmeli ve sık sık tuvalete çıkılmalıdır. Ayrıca lohusalık humması denilen doğum kanalının iltihaplanması da doğum sonrası oluşabilecek sıkıntılardan biridir. Bu konuda da doktora başvurulmalıdır.

Doğumdan sonra bebek, ilk ay mutlaka anne sütüyle beslenmelidir. Doktorun verdiği ilaçlar, düzenli olarak kullanılmalı ve aksatılmamalıdır. Doğumdan sonra, ağır olmamakla birlikte mutlaka spor yapılmalıdır. Karın bölgesinin eski haline dönmesi ise zaman alacaktır bu yüzden ara ara egzersiz zaman ayırmak gerekir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir