05
May
2017

Koşu Hızını Nasıl Hesaplarız?

Günlük yapılan egzersizlerde koşu hızının hesaplanması yapılacak egzersizin doğru olduğu konusunda önem arz eder. Her ne kadar koşu bantlarında bu hız otomatik olarak ekranda çıksa da dışarıda yapılan egzersizlerde bunu hesaplamak zordur. Peki koşu hızını nasıl hesaplamak gerek? Koşu hızı hesaplamasında kolaylık açısından park alanında mesafe değerleri yazılı yollar tercih edilebilir. Bu şekilde hesaplamalar daha kolay olabilir. Bir diğer yöntem ise interaktif harita hizmetlerinden yararlanmaktır. Bu interaktif hesaplama aracı ile mesafe hesaplanabilmektedir.

koşu

koşu

Günün teknolojik nimetlerinden yararlanarak da koşu hızı rahatça hesaplanabilir. Örneğin akselerometre özelliğine sahip akıllı telefonlar ile koşu hızı hesaplanabilir. Bunun yanında koşu hızı hesaplama için akıllı telefonların uygulamalarından da faydalanılabilir. Telefona yüklenecek spor uygulamaları ile hızı anlık olarak görüntüleyebilirsiniz. Akıllı telefonu kol bandında bir kılıf ile kullanmak oldukça pratik ve sağlıklı olacaktır.

Adım Genişliği ile Kolay Hesaplama

Adım genişliği hesabı da bir diğer hız hesaplama yöntemidir. Bu yöntemde olay atılacak her adımın yarım veya 1 metre olarak ayarlanabilirse saniyelik atılacak adım sayısı ile hız hesaplanabilmektedir. Ancak adım uzunluğu standart şekilde ayarlanabilirse sadece kronometre yardımıyla hız hesaplanması mümkün hale gelir.

koşu hızı

koşu hızı

Şayet hız göstergeli bir bisikletiniz varsa arkadaşınızdan yardım alarak bu şekilde de bir hesaplama yapabilirsiniz. Bunun için bisikletli kişinin koşu esnasında yanınızda aynı tempoda ilerlemesi gerekir. Bisikletteki hız göstergesi aynı zamanda koşucunun da hızını verir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir