03
May
2017

Parke Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

iç mekanlarda dekorasyon bir bütün olarak algılanır. Tavandaki avizeden, zemindeki materyale kadar her detay dekorasyonda büyük bir önem taşır. Günümüzde zemin için en çok tercih edilen temel olarak iki ayrı materyal vardır. Parke ile mermer hem konforlu kullanımları hem de uzun süreli kullanıma müsaade eden yapılarından ötürü çok sık tercih edilir. Ancak mermerin yarattığı soğuk ve yabancı gibi görünen dekoratif etki parkelerde tam tersi bir algı yaratır.

parke

parke

parkelerin seçiminin yanlış yapılması normalde dekoratif olarak büyük bir katkı sağlayan parkelerin mekanda donuk bir etki yaratmasına sebep olabilir. Özellikle renk seçimi çok önemlidir. Örneğin evdeki eşyalara nazaran çok koyu renkli bir seçim yapılması sıklıkla temizlik yapılmasına sebep olabileceği gibi tüm dikkati de üstüne çekecektir. Aksi bir şekilde çok açık renk seçilmesi de eşyaların çok fazla dikkat çekmesine yol açar ve silik bir etki yaratır.

Hangi Parke Çeşidi Tercih Edilmelidir?

Çok farklı çeşitlerde parkeler bulunmasına karşın hangisinin daha iyi olduğuna karar verebilmek için önceden bir araştırma yapılması ve marka, model ve çeşitlilik hakkında bilgi edinilmesi iyi olur. Lamine, laminant ve masif olmak üzere farklı seçenekler barındırır. Masif parke çok meşakkatli bir süreç ister ve diğer türlere nazaran oldukça pahalıdır. Dolayısıyla sıklıkla laminant ve lamine parkeler tercih edilir.

parke seçimi

parke seçimi

Lamine parkeler tamamıyla ağaçtan oluşmasına rağmen laminant parkelerde ara katmanın MDF oluşu kaliteyi ister istemez aşağı çeker. Ancak bu farktan ötürü lamineler biraz daha pahalı olmasına rağmen kalitelidir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir