21
Oca
2021

Asteroid Kuşağı Nedir?

Mars ve Jüpiter gezegenleri arasında bulunan ve güneş sisteminde yer alan diğer cisimler gibi güneşin etrafında bir yörüngede dolanan sistem asteroid kuşağı olarak isimlendirilmektedir. Kuşağın içerisinde çok sayıda, irili ufaklı asteroid ve cüce gezegen olarak isimlendirilen gök cismi bulunmaktadır. Büyük bir çoğunluğu çakıl taşı ebatlarında olan bu asteroidler gezegenlerden farklı bir şekilde biçimsizdirler. Bunun sebebi düşük kütlelerinin küresel bir yapıya ulaşmasına imkan tanımamasıdır.

Asteroid kuşağının toplam kütlesi ile Ay’ın kütlesi karşılaştırıldığında büyük bir fark ortaya çıkar. Kuşağın kütlesi Ay’ın kütlesinin yalnızca %4’üne tekabül etmektedir. Kuşağın içerisinde Vesta, Pallas ve Hygiea isimli büyük asteroidler bulunurken bu üç asteroid toplam kütlenin yarısını oluşturmaktadır.

Bilim kurgu filmlerinde bu kuşak son derece yoğun bir halde ekranlara gelir. Ancak bu kuşak aslında o kadar da yoğun değildir. Büyük boşluklar oluşmaktadır. Bir uzay aracı ile bu kuşaktan geçilirse asteroid ile karşılaşmak düşük bir ihtimal olarak belirtilir.

Asteroid Kuşağının Özellikleri Nelerdir?

Asteroid kuşağının en önemli özelliği yoğunluğun bulunmamasıdır. Bunu önemli kılan herkes tarafından kuşağın çok yoğun bir yapıya sahip olduğu düşüncesidir. Asteroidler o kadar küçük ve birbirinden uzaktır ki normal ölçekli olarak bu kuşak resmedilirse asteroidlerin hiçbiri resimde gözükmez.

Kuşağın içerisinde milyarlarca farklı gök cismi olduğu söylenebilir. Buna rağmen kuşaktaki iki asteroid arasındaki uzaklık yaklaşık olarak 1 milyon kilometre kadardır. Eğer insanlar asteroid kuşağı içerisinde bulunan bir asteroidin üzerinde yaşıyor olsalar da diğer bir asteroidin görüntüsünü görmek çok mümkün olmayacaktı.

Asteroidlerin büyüklükleri de her zaman önemli bir bilgi olarak sunulmaktadır. Kuşak içerisinde yalnızca 200 adede yakın asteroidin boyu 100 kilometreden büyüktür. 700 bin ile 1,7 milyon asteroidin boyu ise 1 kilometre ile 100 kilometre arasında yer alır.

Asteroid Kuşağı Nerede?

Güneşten yaklaşık olarak 2,06 astronomik birik uzaklıkta başlayan asteroid kuşağı 3,27 astronomik birim uzaklıkta son bulmaktadır. Genişliğinin yaklaşık olarak 1,20 Astronomik birim olduğu söylenebilir.

Kuşak Mars ile Jüpiter arasında yer alan kuşağın toplam genişliği Güneş ile Dünya arasındaki uzaklıktan daha fazladır.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir