02
Tem
2015

Kadınların Koroner Arter Hastalığına Yakalanma Riski

Dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye’de en ölümcül hastalıklardan birisi de koroner kalp hastalıklarıdır. Aslında erkek hastalığı olarak da bilinen koroner arter hastalığı kadınlarda da oldukça yaygın olarak görülebiliyor. Günümüzde 45-65 yaş arası dokuz kadından birinde, 65 yaşın üzerindeki üç kadından birinde kalp ve damar hastalıkları ortaya çıkabiliyor. Yeni araştırmalar erkeklere göre kadınların ilk kalp krizinden sonra daha olumsuz bir durumda olabildiğini doğruluyor.

koroner kalp hastalığı

koroner kalp hastalığı

Kadınlarda kalp krizi riski menopoz dönemi yaklaştıkça artmakla beraber yaşa bağlı olarak da artabiliyor. Kadınların yaşlarına bağlı olarak vücutlarındaki yağlanmalar, yaşlanmalar, östrajen hormonuna bağlı olarak gelişen değişiklikler bu kalp krizi riskini tetikleyebiliyor. Kadınlarda aşırı kiloluluk, sigara içiciliği ve yüksek tansiyon kalp hastalıklarının en önemli nedenleri arasındadır.

koroner kalp hastalığı

koroner kalp hastalığı

Obozite kadınlar arasında daha yaygın bir rahatsızlık olduğu için kalp rahatsızlıkları da buna paralel olarak artış gösterebiliyor. O nedenle kalp hastalıklarının tedavisinde obozite tedavisi için uygulanan birçok beslenme alışkanlıkları önerilebiliyor. Örneğin: Kalp rahatsızlıklarında doktorların önerdiği en önemli diyetlerden birisi de tuz oranı düşük ve yeşillik açısından zengin olan Akdeniz diyetidir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir