12
Ara
2016

İlkokula Başlayan Çocukların Ebeveynlerine Düşen Görevler

Yeni bir okul dönemi daha açıldı ve evladı olan tüm ailelerde bir koşturmaca başladı. Özelikle çocuğu ilkokul birinci sınıfa başlayan ailelerde durum biraz daha karışık.

Çünkü çocukları hayatlarında ilk defa okula başlıyor. Üstelik bu yıl okullar geç açıldı ve aralarda da bolca tatil verildi bu da çocukların okula adaptasyon sürecini ister istemez zorlaştırıyor. Çünkü çocuk birden bire ailesinden uzaklaşıp pat diye başka bir ortama giriyor ve hiç tanımadığı insanların arasına karışıyor.

O yüzden ailelere ciddi bir biçimde sabır göstermek gerekiyor.

Nasıl Davranmalı?

İlkokula Başlayan Çocukların Ebeveynlerine Düşen Görevler

İlkokula Başlayan Çocukların Ebeveynlerine Düşen Görevler

Eğer aileler bu konuda kendilerinde bir eksiklik görüyorsa mutlaka bir uzmandan yardım almalı çünkü süreç oldukça hassas ve kırılgan. Kimi zaman aileler doğru yaptığını sanırken çocuğun tamamen okuldan uzaklaşmasına neden olabiliyor.

Diyelim ki ilk gün çocuğunuz okuldan kaçtı, kızmak bağırmak çağırmak onunla sakin sakin konuşmak ve onu anlamaya çalışmak önemli.

İlk günlerde çocukla okula gitmek, ödevlerine yardım etmek ama asla onun yerine yapmamak dikkat edilmesi gereken diğer adımlar. Geçiş sürecini doğru atlatması için de yanında olduğunu hissettirmek ama asla koltuk değneği olmamak temel nokta.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir