11
Şub
2016

Hamilelikte Bel ve Kalça Ağrısı

Hamilelik güzel olduğu kadar, aynı zamanda sıkıntılı bir süreçtir. Her kadın bu süreçte aynı şeyleri yaşamasa da bazı durumlar, birçok kadının ortak derdi olabilir. Bunlardan biri olan bel ve kalça ağrısı ise, özellikle hamileliğin 2. trimester döneminde birçok kadının şikayetçi olduğu durumlardan biridir. Dolayısıyla bebek bekleyen hemen hemen her anne adayı, özellikle hamileliğin 5. ayından itibaren bu ağrıları çok sık yaşadığı için çeşitli yollardan bu durumdan kurtulmak isterler.

hamilelikte bel ağrıları

hamilelikte bel ağrıları

Ağrıların Sebepleri ve Alınacak Önlemler

Gebelik sırasında yaşanan ağrılar genelde doğumdan sonra geçer. Fakat bazı vakalarda bel ve kalça ağrıları kronik bir hale gelerek doğum sonrasında da devam edebilir. Bu durumda doktorların gerekli gördüğü tedaviler ile problem büyümeden ağrıların üstesinden gelinebilir. Fakat hamilelik sırasında bel ve kalça ağrılarının çok fazla olması, kişiinn yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler ve sonraki hameliklerinde de aynı sıkıntıları yaşamasına sebep olabilir.

Ağrılar, gebelik sürecinin doğal bir parçası olsa da fazla kilo alınması ağrıların artmasına sebep olabilir. Bunun dışında rahmin genişlemesi, karnın büyümesi ve eklem bölgelerine baskı yapması, bel çukurunun derinliği, hormonların değişmesi gibi durumlar da bu tür ağrıların başlıca sebepleri arasında yer alır.

bel ağrısı

bel ağrısı

Bu ağrılara önlem olarak kilo almına dikkat edilmeli, D vitamini ve kalsiyum alınmalı, haftada en az iki kez yürüyüşe çıkılmalı, hep aynı pozisyonda oturulmamalı, ağır işler yapılmamalı, bol bol dinlenilmeli, geceleri sırtüstü yerine yan yatış pozisyonu tercih edilmeli ve yüksek topuklu ayakkabı giyilmemelidir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir