18
Ara
2014

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Kadınların heyecanla beklediği ve büyük sevinçle karşıladığı hamilelik, kadınlara kendini kolayca fark ettirebiliyor. Hamilelik belirtileri çoğu kadında aynı oluyor ve kadınlar vücutlarındaki bu değişimi rahatlıkla fark ediyorlar.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır

Regl döneminin gecikmesi herkesin bildiği ve hamileliğin en kolay anlaşıldığı etkendir. Yorgunluk hissi hamilelik döneminde kadınlarda daha çok meydana gelir. Bunun nedeni hamilelikte progesteron hormonunun yükselmesidir. Hamileliğin ilk aylarında bulantı sıklıkla gözlenebilir. Gebe kadınlarda özellikle sabah bulantıları meydana gelir.

gebelik belirtileri

gebelik belirtileri

Aşerme tüm hamilelik boyunca görülebilir. Bazı gıdalar, hatta daha önce sevilmeyen ya da yenilmeyen gıdalar hamilelikte istenebilir. Baş dönmesi kan basıncının ani düşmesi sebebiyle gebelikte görülebilir. Hamilelikte olabilecek uykusuzluk da baş dönmesi etkenlerinden biridir. Hamilelikte akıntı artabilir

aşerme

aşerme

. Bu hormonlarla ilgilidir ve korkulacak bir durum değildir. Hamilelikte hormon değişimleri dolayısıyla görülen diğer belirtiler ise sindirim sisteminde mide ekşimesi ve kabızlık; ciltte sivilce oluşumu; kalp ve dolaşım sisteminde kan hacminin artmasına bağlı çarpıntı; boşaltım sisteminde idrar yolları enfeksiyonları olarak sıralanabilir. Hamilelikte dişlerde çürük oluşma riski de daha fazladır. Bunun nedeni ise kalsiyum ve flor mobilazyonu ve pH artımıdır.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir