16
Ara
2014

Hamilelik ve Süt

Hamile bayanlar bebek ve kendi sağlıkları için daha düzenli ve vitaminli beslenmelidir. Hamileliğin güzel şekilde geçmesi için süt tüketimi muntazam ölçüde olmalıdır. Süt bebeğin kemiklerinin güçlenmesinde önemli bir etkendir. Anne adayının ne kadar tüketeceği konusunda birçok görüş yer alır.

Hamile Bayanların Günlük Süt Tüketimi Nasıl Olmalıdır

Gebeliğin ilk dönemlerinde anne adayı süt sevmiyorsa kusmalarını artırabilir. Bebeğin gelişim süreci özellikle 28, haftada belirmeye başlar. Anne adayı bebeğin sağlıklı şekilde büyümesini ve kendi kalsiyumunu depolaması için süt tüketimine önem vermesi gereklidir. Sizler özellikle hamileyken yeterli miktarda kalsiyum alarak kendi ileride oluşacak kemik problemlerinizin önüne geçmiş olursunuz.

Hamilelik ve Süt

Hamilelik ve Süt

Hamilelik dönemlerinde alınan kalsiyum ilk olarak sizler için gereklidir. Süt sevmeyenler kalsiyum ihtiyacını peynir ve yoğurttan da alabilirler. Sebzeler içerisinde özellikle brokoli, ıspanak da güçlü kalsiyum kaynağıdır. Yağı alınmış sütleri hamilelik süresince rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bebek sizden kalsiyum ihtiyacını karşılar önemli olan sizin gün içerisinde yeterli miktarda kalsiyum almış olmanızdır. Kendi sağlığınız için belirtilen miktarlarda kalsiyum ağırlıklı beslenme programı kendinize çizmelisiniz.

 

 

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir