22
Nis
2015

Epidural Anestezi Nasıl Yapılır?

Geçmişi 1900’lü yıllara kadar uzanan ve günümüzde ağrısız doğum olarak da adlandırılan yöntem gün geçtikçe daha fazla sayıda kişinin tercih ettiği bir doğum metodu olmaya başladı.  Aslında epidural anestezi ile doğum lokal anestezi çeşitlerinden biri olarak kabul ediliyor. Ancak bu işlemin mutlaka uzman bir hekim ekibi tarafından gerçekleştirilmesi gerekiyor.

epidural anestezi

epidural anestezi

Epidural Anestezi Yalnızca Doğum İçin mi Yapılır?

Epidural anestezi yalnızca doğum için yapılan bir işlem değildir. Zira bel altına yapılacak herhangi bir cerrahi müdahale öncesinde de vücudun epidural aralığına enjekte edilen sıvı ile belden itibaren alt vücudun uyuşması ve acı hissetmemesi mümkün olabiliyor. Ayrıca bu uygulamada ağrıların oluşması engellenmez.

Sadece Omurilik çevresinde bulunan dura adlı zarın etrafı enjekte edilen anestezik madde ile kaplanır ve bu madde ağrı sinyallerinin beyne gitmesini engeller. Bu sayede hiçbir ağrı hissedilmeden doğumun gerçekleşmesi mümkün hale gelir. Epidural anestezinin sipinal anesteziden farkı etkisini 15 dakika sonra göstermesidir. Ayrıca ağrı uyarılarının beyne ulaşmaması yönündeki bu etki sipinal anesteziden daha uzun sürer.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir