21
Nis
2015

Dış Gebelik Nedir?

Normal şartlar altında tüp içerisinde yer alan sperm ve yumurta hücreleri rahim içerisinde döllenir. Gebelik ürünü bazı durumda iç tabaka dışına yerleştiği zaman dış gebelik türü ortaya çıkar. Dış gebelik sıklıkla tüplerde görülür. Tüp dışında is yumurtalık ve servikste sık rastlanır.

Dış Gebelik

Dış Gebelik

Dış Gebelik Neden Meydana Gelir?

Yumurta hücrelerinden yumurta atılması sırasında, yumurtlama olayı normal koşullarda dahi olsa tüplerin uç kısımlarında püsküle benzeyen kısımlarda bazı hormonal bozukluklar görülür. Karın iç kitlelerine bağlı nedenlerle de ortaya çıkar. Tüplerde görülen tıkanmalar özellikle dış gebeliğin ortaya çıkmasında etkilidir.

Dış Gebeliğin Sebepleri

Dış Gebeliğin Sebepleri

Dış gebelik özellikle yaşı 35 üzeri bayanlarda sıklıkla görülebilir. Genital enfeksiyon problemleri ile karşılaşan kişilerde de bu risk fazladır. Adet gecikmeleri aynı şekilde dış gebelikte de görülebilir. Ağrı ve şikâyetler belirgin derecede artar. Adet kanamalarında artış yüksektir. Tüplerin yırtılması durumunda hastaya bıçak saplanır gibi ağrılar yapar. İç kanama, bayılma gibi nedenler hastanın durumunun acil olduğunu belirtir. Kısa sürede tedavi edilmezse ciddi problemlere neden olabilir.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir