05
Eki
2015

Facebook ile Gelen Narsizm

Sanal alemlerde yer almak hayatımızın bir parçası haline geldi. Ne yapsak, nereye gitsek, ne yesek, ne hissetsek hemen sosyal paylaşım sitelerine aktarıyoruz. Cep telefonları bile sürekli bir sahne gibi. Üstelik sadece kendimizi değil, bütün ailemizi  gözler önüne seriyoruz.

facebook narsizm

facebook narsizm

Çocuklarımız en başta sergileniyor. Ayrıca çocuklarımızın hepsi birer paşa veya nazlı küçük hanım. Bütün çocukların prens veya prenses olarak görüldüğü bu ortamlardaki çocuklar acaba neler hissediyorlar?

Narsist Çocuklar Kuşağı

Psikologlara göre çocuklarımıza zarar veriyoruz. Bu çocuklar kendilerini diğerlerinden daha üstün hissediyorlar ve bunun bir sonucu olarak herkesten özel muamele bekliyorlar. Her gün yeni bir elbise ile bu ortamlarda görülen çocuklar, yemekten gezmeye kadar her şeyin en iyisine layık olduklarını düşündükleri için ne bir tavsiyeye ne de bir eleştiriye tahammül edebiliyorlar.

narsist

narsist

İnsanların hayran olduğu biri olmaya alışan çocuk, daha sonra bu alışkanlığı bağımlılığa kadar götürüyor. Alkış ve pohpohlama onlar için artık vazgeçilmez bir alışkanlık halini alıyor. Çocuk psikologlarına göre bu çocuklar mutlu da değiller. Kendilerini yalnız hissediyorlar ve buna rağmen mükemmel olmak zorundalar.

narsizm

narsizm

Uzmanlar “Bu çocukların ekmeklerini taştan çıkarmayacaklarına emin olabiliriz” diyerek çocuğunu başkasının gözüne sokarcasına lanse edenlere kesinlikle karşı çıkıyorlar. Çocuklara özgüven değil, kendini beğenmişlik öğretiyoruz. Facebook  ile gelen narsizm işte böyle bir kuşak yetiştiriyor.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir