31
Eki
2015

Doğum Öncesi İlk Kontrol

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde hiç vakit kaybetmeden ilk kontrolünüzü gerçekleştirmek üzere doktora görünmelisiniz. Bu doğum öncesi ilk kontrol önceden gittiğiniz kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ya da yeni bir uzman tarafından yapılabilir.

doğum

doğum

Doğum öncesi bu ilk muayenede doktorunuz öncelikle sizi tanımak, tıbbi geçmişiniz ve sağlık durumunuz hakkında bilgi edinmek üzere sizinle bir konuşma gerçekleştirir.

kontrol

kontrol

Bu Konuşmada:

Doktorunuz hamilelikten ötürü gerçekleşen fiziksel değişimleri ve şikayetlerinizi sorar. Eğer çalışıyorsanız mesleğiniz hakkında sizden bilgi edinir çünkü hamilelik sürecinde vücudu fazla zorlayacak işler sakıncalıdır. Doktor alkol, sigara ve herhangi bir ilaç kullanıp kullanmadığınızı doğal olarak öğrenmek ister. Son regl tarihinizi söylersiniz ve doktorunuz buna göre 40 haftalık bir takvim çıkararak doğurma gününüzü aşağı yukarı belirler.

kontroller

kontroller

Fizik Muayenesi

Doktorunuz yapılan konuşmadan sonra fizik muayenesine başlar. Muayenede rahmi, rahim ağzını ve yumurtalıkları inceler. Rahim ağzını detaylı olarak değerlendirebilmek için Pop-Smear testi yapmak isteyebilir. Bu test için bazı örnekler alınmalıdır.

Bir sonraki kontrolde kilo, tansiyon gibi ölçümlere başlanır.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir