02
Kas
2015

Hamileliğinizde Erkeğinizi İhmal Etmeyin

Aileye bir bebek geleceği haberiyle birlikte, hanede anne ve baba olma heyecanı başlar.Anne için hamilelik çok özel bir durum olsa da bu dönemde baba adayları biraz ihmal edilir. Erkek için fiziksel bir değişim yoktur elbette fakat o da anne ile birlikte psikolojik bir değişim içerisine girer. Bazı baba adaylarının anne kadar kilo aldığı bile görülür.

bebek beklemek

bebek beklemek

Baba olma hevesi içerisindeki erkek anne gibi hormonal değişiklik yaşamaz. Hamilelik sırasında aile çevresini n anne adayına yoğun ilgisi, anne adayının karmaşık psikolojik durumu ile kendisinin ilgi beklemesi , erkeği yalnızlaştırabilir. Öz benlik duygusu gelişmemiş kişilerde duygusal gel-git ve çöküş yaşanabilir. İhmal edildiğini düşünen erkeğin bu psikolojik gerilimi ailede tatsız durumlara bile sebebiyet verebilir.

bebek bekleyen çiftler

bebek bekleyen çiftler

Doğumla birlikte, birbirine sevgiyle aşkla bağlı çiftin arasına yerleşecek bebek, tatlı bir heyecan olarak tüm ilgiyi üzerine toplar. Erkek için ise bu, sevginin bölünmesi  ”pabucunun dama atılması” olarak algılanır. Baba adayının da, değerinin farkında olunmasına  pohpohlanmaya, şımartılmaya ihtiyacı vardır. İlginizi birazda erkeğinizin üzerine çekmek, sevginizi göstermek, ailede sinerji yaratacak mutluluğunuzun anahtarı olacaktır.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir