04
Ara
2015

Babalar Annelere Karşı

Yayınlanan bir televizyon reklamında “Baba olmak annelik gibi içgüdüsel bir şey değil, sonradan öğreniliyor” diyordu. Tamamen doğru bir cümle, hepimiz kendi anne babamızdan biliriz bunu. Bazen babalar annelerden çok daha iyi ebeveyn olabiliyorlar. İnternette dolaşan muhteşem baba görüntülerden aslında pek bir şey çıkmıyor.

anne ve babalar

anne ve babalar

Çocuklar ile Babaları

Çünkü sadece çocuklarıyla oynayan baba resimleri onlar. Bakan, pişiren, altını temizleyen, uyutan, hastalanınca bebeğin başını bekleyen annelerin yerini gerçekte kimse alamıyor. Ama 1980 yılında Oscar kazanmış, bir romandan uyarlama, yönetmenliğini Robert Benton’un yaptığı Kramer Kramer’a Karşı (Kramer Versus Kramer) filmi bir babanın velayet mücadelesini çok iyi anlatıyordu. Joanna kendini bulmak için kocasını ve çocuğunu bırakıp gidince Dustin Hoffman’ın büyük bir ustalıkla canlandırdığı baba Ted oğlu için her şeyi yaptı. 1970’lerdeki feminist dalga etkisinde anneye de hak verenler olmuştu ama babanın mücadelesini gören herkes sonuçta ondan yana oldu.

babalar annelere karşı

babalar annelere karşı

Filmin sonunda Joanna bile inadından vazgeçti ve velayeti babaya bıraktı. Özellikle filmde geçen bir kahvaltı sahnesi hala hatırlanıyor. İyi kazandığı ve çok çalıştığı işine yetişmek yerine oğluna kahvaltı hazırlamayı daha önemli bulan Ted, tavada yumurta yaparken o kadar sahici oynar ve elini yakar ki sizin de eliniz yanmış gibi olur. Bu son derece masum görünen sahne Dustin Hoffman’ın kariyerinde unutulmazlar arasına girdi.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir