05
Eyl
2015

Erken Yaşta Saç Beyazlamasının Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerin yanı sıra kadınlarda erken yaşlarda meydana gelen saç beyazlama sorunu akıllara ilk olarak “yaşlanıyor muyum?” düşüncesini getiriyor. Saçın beyazlaması ilerleyen yaşlarda her ne kadar yaşlanma sinyali olsa da erken yaşlarda karşılaşılan bu durum başka problemlerin habercisi olabilir.

saç beyazlaması

saç beyazlaması

Genellikle 35 yaşından sonra meydana gelen bu durum bazı kişilerde 20’li yaşlarda da görülebilir. Bunun nedeni ise pigment üreten hücrelerin saça renk veren melanin hormonunu salgılamamasıdır. Çoğu zaman genetik faktörlerden dolayı saç beyazlaması görülse de vücudun çok fazla yıpranması ve dirençsiz kalması durumlarında da bu sorun ile karşılaşmak mümkündür.

saçlar

saçlar

Saç Beyazlamasının Önüne Geçmek için Yapılması Gerekenler

İlk olarak bir uzman tarafından saçlarınızın neden beyazladığını öğrenmelisiniz. Genetik faktörlerin saptanmaması durumunda saçlarınızı beyazlatan durumun stres olduğunu bilmelisiniz. Sorunların bilinçaltınızı meşgul etmesi ve vücudunuzu dirençsiz bırakması saçlarınıza da yansıyabilir. Melanin üretimini direk etkileyen stres faktörü bu durumun yanı sıra vücudunuzda başka sorunlarında meydana gelmesinde büyük rol oynayan bir etkendir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir