14
Mar
2015

Squat Nasıl Yapılır?

Squat, İngilizce çömelmek anlamına geliyor. Vücut daha kuvvetli bir şekil alırken bacak bölgesindeki kaslar çalıştırılıyor ve çömelip kalkma hareketleri ile squat egzersizi yapılmış oluyor.

squat

squat

İki eliniz ile tuttuğunuz ağırlık malzemeleri ya da omuzlarınızda taşıyabileceğiniz ağırlık malzemeleriyle de yapılan squat egzersizleri olabiliyor. Hafif bir egzersiz ile squat yapmak istiyorsanız çömelip kalkma şeklinde olanını tercih etmelisiniz.

squat yapmak

squat yapmak

Başlarken squat egzersizi için kaslarınızı ve diğer eklemlerinizi iyice ısındırmanız gerekiyor. Birkaç dakika boyunca squat için hazır hale getirdiğiniz vücudunuz ile egzersizlerinize hemen başlayabilirsiniz.

Duruşunuzu İyi Ayarlayın

Squat pozisyonu alabilmek için ayaklarınızı omuzlarınızın genişliğinden daha geniş bir konuma getirip ayaklarınızı dizlerinize yakın bir hale getirmeniz gerekiyor. Ağırlıksız şekilde squat egzersizi yapabilmeniz için kollarınızı paralel şekilde açmanız ya da ileriye doğru iyice uzatmanız gerekiyor. Bu sırada dikkat etmeniz gereken sırtınızın ve duruşunuzun dik konumda olmasıdır.

squat nedir

squat nedir

Disiplinli ve düzenli şekilde yapacağınız squat egzersizlerinin etkilerini en kısa sürede görmeye başlarsınız. İlk egzersizler sonrası ortaya çıkacak olan ağrılar birkaç gün içinde ortadan kalkacaktır.

 

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir