06
Mar
2016

Deniz Tutması Neden Olur?

Deniz yolu ile ulaşım yaparken, deniz taşıtlarında seyahat eden kişiler özellikle rüzgarlı sert havalarda geçici olarak deniz tutması yaşarlar. Deniz tutması kişilerdeki bünye farklılıkları, sinir sistemi, genetik faktörler ve yenilen yemekler gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

deniz

deniz

Deniz Tutması Belirtileri Nelerdir?

Deniz tutulmasında en çok görülen belirtiler arasında mide bulantısı ilk sırada yer alır. Baş dönmesi, kulak çınlaması, baş ağrısı ve göz kararması ise mide bulantısından hemen sonra ortaya çıkmaya başlar.

Normal araçların tutması sorunu da deniz tutulmasındaki sebepler ile aynıdır ve insanlarda aynı belirtileri gösterir. Deniz tutulmasına yakalanan kişinin solunum yolu düzenleri bozulur ve ilerleyen dakikalarda baş dönmesi ile birlikte tüm belirtiler gözükmeye başlar.

deniz tutması

deniz tutması

Gidilen mesafenin uzunluğu ya da kısa olması bu noktada önemli değildir. Göz ile kulağın farklı algılarından dolayı deniz tutulması yaşanır. Yolculuk sırasında taşıt sürekli olarak hareket ettiği için salyangoz tarafından beyin bölgesine hareket halinde olunduğu mesajı iletilir.

Ancak diğer yandan aynı noktaya bakmak hareketsiz durmak gibi eylemler sonucunda ise beyne gözler tarafından hareketsiz olunduğuna dair mesajlar gönderilir. Bu zıt mesajlar sonrasında ise deniz tutulması meydana gelir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir