19
Nis
2017

Beslenmede İlk Lokmanın Önemi

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda sindirim sistemi ve tokluk hissinin daha çabuk algılanması için ne yendiğinden çok ilk lokmada ne yendiği önemli olduğu açıklandı. Beslenme içinde sistematik bir ilerleyiş olduğunu açıklayan uzmanlar sindirimi başlatan ilk uyaranın ilk ağza alınan ve çiğnene lokma olduğu konusunda hem fikirler.

besin

besin

Bu durumda yemek yeme alışkanlığımız içinde açlığımızı ilk olarak hangi besin zinciri ile oluşturmamız gerektiği ile ilgili olarak ise protein olmalıdır. Bunun ana temelinde ise protein besinini ilk olarak almamız sonucunda pankreas glukagon hormonunu üretmeye başlar. Bu durumda ise insülin üretimi baskılanarak tokluk hissi algılanmaya başlanır. İnsülin düşmesi ise yağ yakımına destek olur.

beslenme

beslenme

Beslenmede Protein Başlangıcı

Türk geleneklerinde ana yemek yeme alışkanlığı bu tema üstünde düşünülür ise oldukça doğrudur. Yemek yerine ilk olarak alınan salata ise ritmi bozacaktır. Türk geleneğinde ana yemek yanında ya da ardından alınan zeytinyağlı ya da aperatifler ve sonrasında meyve sunumu ise tam bir doğru uygulama olup yemek yanında bulunan su ile birlikte tamamlayıcı oluyor. Fakat bu dengede aperatifleri öne almak uygulamayı tersine çevrilmesine sebep oluyor. İlk olarak alınan peynir, yumurta gibi kahvaltılıkların yanı sıra mercimek, nohut, kuru fasulye gibi bakliyatların yanı sıra balık gibi hayvansal gıdalar bu kural çerçevesinde ilk olarak alınması gereken lokmaları temsil eder.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir