21
Nis
2017

Adet Döneminde Nasıl Beslenmeli?

Kadınların düzenli olarak gördüğü adet dönemi içinde iken mutlaka halsiz ve yorgun düşmemek için doğru beslenmek gereklidir. Yaşanan kan kaybı ile birlikte vücut birçok şeyden bu dönemde mahrum kalmaya başlıyor. Adet olmadan hemen önce vücut şişmesi, karnında büyüklük ve tatlı krizleri gibi bazı belirgin belirtiler ortaya çıkıyor.

adet döneni

adet döneni

Herkesin özellikle adet döneminde çok sağlıklı beslenmesi gerektiğinin bilincinde olması gerekiyor. Aksi takdirde bu dönemde kilo alma, kansızlık, demir eksikliği ve benzeri gibi şikayetler ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için adet döneminde doğru ve dengeli beslenmenin ile ilgili bazı tavsiyelerimiz var. Mutlaka önerilerimize siz de dikkate alın.

Regl Döneminde Demir Eksikliğine Dikkat

Her şeyden önce adet olmadan önce yaklaşık bir hafta önce tuz tüketimini bir miktarda olsa azaltmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü tuz sıvı toplanmasını düşürür. Günde en fazla bir çay kaşığı tuz tüketmeniz gerekir. Zaten bu miktar vücudumuzun normal tuz ihtiyacının gayet karşılar. Bu dönemde en büyük şikayetlerden bir tanesi yaşanan demir kaybı ve buna bağlı olarak yaşanan sorunlardır. Bu dönemde özellikle demir, magnezyum ve B6 gibi vitamin takviyelerine ihtiyaç var.

beslenme

beslenme

Kanamayla beraber demir kaybı da çok fazla oluyor. Eğer demir mineralini yeterli şekilde almazsanız demir eksikliği oluşur ve sonucunda isteksizlik enfeksiyonlara karşı dirençsizlik, konsantrasyonda güçlük gibi durumlar ortaya çıkabilir. Kesinlikle kırmızı et, yumurta, tavuk balık ve şam fıstığı gibi yiyeceklerden tüketmeniz gerekir. Bu yiyeceklerin yanında C vitamini almayı ihmal etmeyin.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir