21
Ara
2020

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yağ lekeleri, günlük yaşantılarda oldukça sık karşılaşılan ve en zor geçen sorunlardan bir tanesidir. Geride bıraktığı leke, sadece görüntü olarak değil, aynı zamanda yapışkan bir his olarak da rahatsız edici sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Yağ lekeleriyle karşılaşmanıza sebebiyet verebilecek pek çok durum vardır. Örneğin, mutfakta yapılan bütün işlemde kullanılan bu yağlar, bu kazalara sebebiyet verebilir. Yalnızca mutfakta da değil, şoförlerin araçları için kullandıkları motor yağları da bu lekeleri ortaya çıkarmaktadır.

Yağ lekeleri en çok kıyafetlerde oluşmak ile beraber başka eşyalara da bulaşabilmektedir. Koltuklar, sandalyeler, halılar ve perdelerde bu akışkan sıvıların lekeleri kalabilmektedir. İster direkt dökülüyor olsun isterse de elinizden bulaşıyor olsun geride bırakmış olduğu iz, hijyen standartlarından uzak bir görünüm yaratmaktadır. Oldukça sık karşılaşılan bu leke karşısında da ilk müdahaleyi doğru yapmak, başarılı bir temizlik için oldukça önemlidir.

Kıyafetteki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğitim hayatlarının geçmiş senelerinde öğretmenlerin kara tahtaya yazı yazarken kullanmış olduğu beyaz tebeşir, yağ lekelerinde de müdahale için uygun bir seçenektir. Tebeşirlerin oldukça yüksek yağ emici özellikleri vardır. Lekelerin üstüne sürüldüğünde yağları kendisine çekmektedir. Kıyafet üzerine bulaşmış yağ lekelerinin temizlenmesi hususunda tebeşir, oldukça başarılı olsa da her zaman ulaşabileceğiniz bir malzeme değildir. Eğer ki tebeşir temin edemiyorsanız, başka malzemeleri de tercih edebilirsiniz. Şeker ve tuz da yağ emici özellikleri sayesinde bu temizlik süresince tercih edilebilir. Nişasta ve unun da yağ emme gücü oldukça yüksektir.

-Temizlik süresinin ilk aşaması için kıyafetin üstüne yağ emici gücü olan (tuz, nişasta, tebeşir vb. gibi) maddelerden bir tanesini seçin.

– Lekenin içerisine iyice işlemesini sağlayın.

– Yağ ile kirlenmiş olan bütün bölgeye serpildiğinden emin olun.

– 5 ile 10 dakika arasında bekleyin.

– Lekeli olan yüzeyi ılık suyla durulayın.

– Bulaşık deterjanı ve ılık suyu da bir kapta karıştırın.

– Oluşturmuş olduğunuz bu karışım da köpürdüğünde kıyafet üstüne uygulayın.

– Deterjanlı olan bu karışım ile sildikten sonra da lekenin yok olduğunu sizlerde göreceksiniz.

Günümüzde oldukça sıklıkla karşılaşılan ve zor bir sorun olan yağ lekelerinden de bu şekilde kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Zorlu olan yağ lekelerinden kurtulmak adına bu aşamaları dikkatli ve sırasıyla uygulamanız gerekmektedir. Bu aşamaların doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi de oldukça önemlidir. Bunun sonucunda da sizlerde bu zorlu yağ lekelerinden kolaylıkla kurtulmuş olacaksınız.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir