09
Ağu
2015

Tatlı İsteğini Azaltmanın Yolları

Halk arasında tatlı krizi diye nitelendirilen durum, genelde kişinin kan şekerinin düşmesi ve vücudunun şekere olan ihtiyacının artmasından kaynaklanan bir durumdur.

tatlı

tatlı

 

Özellikle ara öğün tüketmeyen kişilerde daha sık rastlanan bu durum, çok fazla tatlı tüketilmesine ve bunun sonucunda kişinin sağlığının olumsuz olarak etkilenip kilo almasına sebep olur.

Tatlı Krizinin Sebepleri ve Tedavisi

Tatlı krizinin en büyük sebebi, ara öğünleri atlamak ve dolayısıyla kan şekerinin düşmesi olduğundan, engellemek için ara öğünlere dikkat edilmeli ve öğün atlanmamalıdır. Ayrıca demir eksikliği de tatlı krizine sebep olur. Bu yüzden bol demir ve mineral içeren besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir.

tatlı krizi

tatlı krizi

Kadınların adet dönemleri öncesinde sürekli tatlı krizine girdiği bilinen bir şeydir. Bu yüzden bu döneme girerken ve adet dönemi içerisinde kan şekeri ihtiyacını karşılayan besinlerin tüketilmesi gerekir.

tatlı isteği

tatlı isteği

Barsak parazitleri de tatlı krizinin en önemli sebeplerinden biridir. Barsak paraziti olan bir kişinin tükettiği gıdalardan alacakları enerji çalındığı için, bu açıklarını tatlı ile karşılama ihtiyacı duyarlar. Bu yüzden barsak paraziti olanların ve bu sebeple aşırı tatlı isteği duyanların mutlaka doktora görünmesi gerekir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir