11
Oca
2022

Sahte Alkol Nasıl Anlaşılır?

Ruhsatsız fabrikalarda veya evlerde üretilerek satışa sunulan sahte alkol, dünya genelinde büyük bir sorundur. Orijinalini profesyonelce taklit eden sahte içeceklerin etanole benzer etkileri olabilir ancak insan sağlığını tehlikeye atacak pek çok farklı etken madde içerirler. Özellikle etanole benzerliği ile bilinen metanol zehirli bir maddedir ve insan üzerinde pek çok olumsuz etkisi bulunduğu bilinmektedir. Peki, sahte alkol nasıl anlaşılır?

Etil Alkol Nedir, Etil Alkol Nasıl Anlaşılır?

Etanol, alkol üretiminde sarhoşluk etkisi sağlayan madde olarak adlandırılabilir. Normalde kullanılan etil alkol yerine sahte alkolde deterjan ve aseton kimi kimyasallara rastlanabiliyor. Bunların yanı sırsa bazı yakıtlarda kullanılan metanol de sahte alkolün içeriğindeki kimyasallardan bir diğeridir.

Etil alkolü diğer bir sarhoşluk etkisi bulunan metil alkolden ayırt etmek oldukça zordur. Bu ayrım ancak laboratuvar ortamında yapılan incelemeler neticesinde yapılabiliyor. Ancak etil alkol ile sahte alkolü ayırt etmeye yardımcı bazı adımlar bulunuyor.

Sahte Alkolü Anlamak Mümkün mü?

Sahte yani gayri resmi yollar ile üretilen alkollü içecekler nedeniyle çok sayıda metanol zehirlenmesi yaşayan vatandaşlar olmuştur. Etil alkole daha ucuz bir alternatif olarak üretilen alkollü içeceklere kasıtlı olarak metanol eklenerek sahte alkol üretilebiliyor. Metil alkol içmek ölümcül olabilir.

Halk Sağlığı yetkilileri sahte alkolü anlayabilmek için bazı tavsiyelerde bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Alkollü içeceklerde düşük fiyat olumlu olarak karşılanmaz.
  • Şişenin etiketi üzerinde üreticinin adresi, adı üretim tarihi ve parti numarası yazmalıdır.
  • Aynı markanın şişeleri içerisinde sıvı seviyesinin eşit olmaması da manuel doldurmanın bir göstergesi olabilir.
  • Etikette yazım hatası veya etiketin düzgün yapıştırılmaması da sahte alkole işaret edebilir.
  • Şişenin mantarının daha önce açılmış gibi görünmesi de bir problem oluğu anlamına gelebiliyor.

Alkol Barkod Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sahte alkole karşı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hayata geçirilen mobil uygulama üzerinden barkod sorgulama yapılabiliyor. Bandrol sorgulama uygulaması üzerinden tütün mamulleri ve alkollü içeceklerin orijinal olup olmadığı anlaşılabiliyor. Akıllı telefona ücretsiz olarak indirilebilen uygulama üzerinden alkollü içecek satın almadan önce bandrolü okutarak marka, üretici firma ve barkod numarası gibi bilgilere ulaşmak mümkün.

Sahte alkol ve sahte alkole karşı alınabilecek önlemler gibi sahte alkol hakkında diğer bilgilere https://www.analizistek.com/sahte-icki-nasil-anlasilir linkten ulaşabilirsiniz.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir