19
Ağu
2017

Pop Up Reklamları Sizce de Can Sıkıcı mı?

Zuckerman pop up reklamı icat etti ve pop-up’ ların online hayatın en nefret edilen parçası haline gelmesi uzun sürmedi; nitekim 2000’lerin başında, açılır pencere engelleyicileri çoğu web tarayıcıda standarttı. Fakat bu, reklam verenlerin çevrimiçi dikkatimizi çekmek için “yaratıcı” yollar aramayı bırakmadığı anlamına gelmez.

pop up

pop up

Yeni Versiyon Pop-Up Reklamları

Pop-up’lar reklam verenler tarafından sevildi çünkü şirketin mesajını olabildiğince çok göz önüne çıkardılar. Daha da iyisi, kullanıcılar pencereyi fiziksel olarak kapatsa da bu, bir saniye süreyle reklamla etkileşime girmeye zorladı. Açılır pencere biçiminin yeniliği ve örtülmesiyle kör olan reklam verenler, kullanıcıların tepkisini ön görmüyordu.

Eski stil pop-up reklamlar günümüzde nadir görülürken, reklamverenlerin içeriği yayına devam etmeleri için pek çok yol var. Bir web sitesi yüklendiğinde tüm ekranı bloke eden “prestijli” reklamlar var ve bu da “siteye geç” i tıklamadan önce 15 sn beklemenize neden oluyor. Siteyi ziyaret ettikten sonra görüntülenen “geçiş reklamları” da mevcut. Videolarda bazı önceden yüklenen reklamlar birkaç sn sonra atlanabilir, bazıları 30 sn kadar uzun sürebilir. Ve yanlışlıkla reklamın üzerine farenizi getirirseniz genişleyen sesli videolar dahi var.

pop up reklam

pop up reklam

Can sıkıcı, hedeflenmeyen, istenmeyen reklamlar, reklam destekli tüm internetin geleceği için büyük bir tehdit oluşturuyor. Yalnızca tarayıcılarında açılır pencere engelleyicilerini açmak yerine, daha fazla kişi tüm reklamları ve hatta nispeten hassas reklam engelleme yazılımı yüklüyor.

Ancak diğer taraftan bir içerik web sitesi size reklam sunamazsa, faturaları ödeyemez. Ve bu daha az “ücretsiz” internet ve tüketicilerin bir web sitesine erişmesi, bir blog yazısının okunması veya bir video izlemesi imkânlarının azalacağı anlamına gelebilir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir