18
Haz
2017

Öfkeyi Kontrol Etmenin Yolları

Öfkeli insanlar toplum içerisinde, genellikle “İstenmeyen kişi” sınıfına girerler. Öyle değil mi? Siz hayatınızda öfkeli olan kişilere mi yer vermek isterseniz, yoksa sizi mutlu eden neşeli kişilere mi? Tabi ki de öfkeli olanları istemezsiniz. Siz de istenmeyen kişi olmak istemiyorsanız; öfkenizi kontrol etmeyi öğrenmelisiniz.

öfke

öfke

Öfke Kontrolü İçin Neler Yapılabilir?

  • Birisine çok öfkelendiğiniz anda yapacağınız ilk şey, derinden bir nefes almak olsun. Bu şekilde beyninize etkili bir oksijen gitmesini sağlayacaksınız ve olanları daha mantıklı bir şekilde düşünmeye başlayacaksınız. Ve derinden nefes alırken kendinizi rahatlatacak şeyler düşünün. Ve karşınızdaki kişiyi kırdığınız zaman istenmeyen kişi olacağınızı aklınızdan çıkarmayın.
  • Öfkeli bir insan olmamanın yolu, öfkeli olmayan kişilerle çalışmaktır. Yani öfkeli kişilerden uzak durun, neşeli olan kişilerle birlikte olun. Bu tarz insanlar, ortam çok gergin olsa bile ufak tefek esprilerle ortamı sakinleştirebilirler. Bu da öfkenizi az da olsa yatıştırmanız için bir fırsattır. Zamanla da kendinizi daha rahat kontrol etmeye başlarsınız.
öfke kontrolü

öfke kontrolü

  • Sorunlar üretmekten ziyade, sorunlara çözümler üretin. İçinden çıkılamaz hale gelen sorunlar karşısında öfkelenmemek için kendinizi motive ederek ilerleyin. Sürekli hiçbir şeyin imkânsız olmadığını düşünün.
  • İnsanlarla bağırarak, öfkeniniz onlara kusarak iletişim kurmaktan vazgeçin. Daha sakin tavırlar sergilemek için kendinizi zorlayın. Güzel sözler söylemek ilk etapta zor gelebilir. Bu tarz sözler söylemekte zorlanıyorsanız, en azından kötü sözler söylemeyin.
  • Kendinizi sürekli aynada izleyin. Sürekli konuşun kendinizle. Bir müddet öfkeli halinizle konuşun, bir müddet de sakin bir şekilde… Farkı anlayacaksınız.

Siz; aynadaki hangi halinizden memnunsunuz? Sakin haliniz daha çok hoşunuza gitti değil mi? 😉 Öyleyse kendinizi frenlemeye çalışın. Her şeye olumlu yönünden bakmaya ve olumlu insanlarla bir arada olmaya özen gösterin.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir