18
Haz
2017

Manyetik Sabun İcat Edildi!

Araştırmacılar, bir mıknatısla taşınabilen sıvı bir yüzey aktif maddesi keşfetti. Yüzey temizliği alanında geliştirilen sabun, oluşturulan manyetik alanda bir mıknatıs gibi hareket ederek, kirli atıkları ortamdan uzaklaştırıyor.

İnsan tüketimi deterjanlardan ve emülgatörlerden, zararlı ajanlara kadar çeşitli şekillerde olan yüzey aktif maddeler, suda çözünmeyen katyonik ve suda çözünür anyonik içeren moleküllerden oluşur.

manyetik

manyetik

Moleküller daha sonra spontane olarak vezikül veya misel olarak bilinen parçacıklara toplanırlar. Bu sıvı içinde moleküller arası bir iç organizasyon ve kümelenmeler mevcut, bu kümeler, demirin merkez çekirdekte toplandığı 10 nm çapındaki misellerden oluşuyor.

Çevreci Kimyasal Ürünler Temiz Dünya için Bir Umut

İngiltere’deki Bristol Üniversitesi’nden Julian Eastoe başkanlığındaki araştırma ekibi, geleneksel yüzey aktif maddeleri bir demir tuzuyla karıştırdı ve orijinal anyonun demir içeren iyonlarının değiştirilmesine neden oldu. Ortaya çıkan iyonik sıvı aktif madde yüzeyinin bir manyetik alana tepki verdiğini gösterdi.

manyetik sabun

manyetik sabun

Dikey olarak asılı damlacıklar küçük bir mıknatıs ile toplanabiliyor ve daha az yoğun bir organik çözücü ile kaplanan sürfaktan, bir mıknatıs yardımıyla çözücünün üst tabakasından çekilebiliyor, bu da ara yüzeyindeki yerçekimi ve yüzey gerilimi etkilerini aşabiliyor.

Bu umut vaat eden çalışma daha etkin ve daha çevreci bir kimyasal sürece neden olabilecek yüzey aktif maddeleri için yeni bir uygulama yelpazesine kapı açıyor. Çevreci kimyasal ürünler hızla kirlenen Dünyamızı temizleyebilecek mi? Umutla bekliyoruz.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir