08
Şub
2015

Kredi Kartı Ödemesi Geciktiğinde İşleyen Süreç

Günümüzde çoğu insan kredi kartı kullanmaktadır. Kredi kartı belirli limitler halinde alınır. Bu limitler kişilerin isteklerine göre belirlenirken aynı zamanda kişinin gelir duruma göre de biçimlenir. Kişiler daha önce kredi kartı ödemelerinde bir gecikme sağlamamışlar ise, kredi kartı limitleri arttırabiliyorlar.

kredi kartı

kredi kartı

Kredi kartı kullanımı oldukça önemlidir. Yanlış kullanım sonucu birçok kişi kredi kartı ödemesinde gecikme sorunlar yaşar. Bu yüzden birçok kişi kredi kartı sorunları ile karşılaşır.

Kredi Kartı Ödemesi Geciktiğinde Ne Olur?

Kredi kartı asgari tutarı ödenmediği takdirde gecikme faizleri uygulanır. Bu faizlerin uygulanma biçimi asgari tutar üzerinden belirlenmez. Kredi kartınızın tüm borcu üzerinden gecikme faizi hesaplanır ve faiz hesabınıza uygulanır.

kart ödemesi

kart ödemesi

Kredi kartı asgari tutarı öderken dikkatli olmak gerekiyor. Eğer asgari tutarın altında bir ödeme yapılmışsa yine gecikme faizi devreye girer. Bu yüzden asgari tutarı tam olarak ödenmesi hatta asgari tutarın biraz fazlası ödenmesi daha doğru oluyor.

Kredi Kartı Ödemesi Geciktiğinde Nasıl Bir Süreç Başlar?

Asgari tutar ödenmez ise ilk olarak mektup gelir.  Gecikmeyi bildiren bir mektup adrese gönderilir ve kişi  “30 Günden Az Gecikmeli Ödemeler Grubu” arasına eklenir. Bununla birlikte faiz süreci işlemeye devam eder. Günlük olarak tüm hesabınıza faiz uygulanır.

kredi kartı ödemesi

kredi kartı ödemesi

Asgari tutar ödenmediği takdirde nakit para çekimi kapatılır. Nakit avans çekilmek istendiğinde asgari tutarın ödenmediği durumu sonucunda bu işlem yapılamaz. Aynı zamanda kişinin bankası Kredi Kayıt Bürosu’na asgari tutarı ödemeyen kişiyi bildirir. Bu bilgiler tüm bankalarla paylaşıldığından bütün bankalar gecikmeli ödeme yaptığınızı bilir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir