27
Nis
2016

Sakın Kulak Çubuğu Kullanmayın

Günümüzde birçok insanın düştüğü bir hatadır kulak çubuğuyla kulak temizliği yapmak. Her evin banyo dolaplarının olmazsa olmazı haline gelen kulak çubuğu böylesine göz önünde olduğu için oldukça cazip bir hal aldı. Kulaktaki tüm pisliği de götürdüğüne inanılan kulak çubuğu, kulak burun boğaz doktorlarına göre oldukça zararlı.

kulak çubuğu

kulak çubuğu

Ülkemizin önemli kulak burun boğaz doktorlarından biri yıllardan beri yapılan bu hatayı durdurmanın şart olduğunu dile getirdi. İnsanların kulak temizliğini kulak çubuğuyla yapmasının son derece yanlış olduğunu savunan doktor, bunun çeşitli hastalıklarla sonuçlanacağını belirtti ve ekledi, kulak çubuğu ile temizlemek, iltihap, ağrı, kaşıntı ve kızarıklık gibi rahatsızlıklara yol açıyor dedi.

kulak çöpü

kulak çöpü

Alternatifi Nedir?

Bunun yerine kulak temizliğinizi peçete, kağıt mendil ya da tuvalet kağıdı yardımıyla yapın. Parmağınızla sardığınız peçetenizle kulağınıza giriş yapın ve pisliği alın. Girişteki çukuru temizlemeniz önemlidir. Fakat önlem amaçlı bir kulak burun boğaz hekimine giderek kulağınıza baktırabilir, lazım gelmesi takdirinde temizletebilirsiniz. Ama sakın kulak çubuğu kullanmayın, sağlığınızdan olmayın.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir