03
May
2015

Kalıcı Dövme Yaptırmak Zararlı mı?

Özellikle yaz ayları yaklaşırken özellikle gençler tarafından ilgi gören kalıcı dövme işlemi, derinin altındaki pigment hücrelerine boya enjekte edilerek yapılan bir uygulamadır ve yıllarca sağlığa zarar verip vermediği konusunda tartışmalara sebep olmuştur.

dövme

dövme

İğne yardımıyla boya işlenen derinin gözeneklerinin, eskisi gibi nefes almadığı ve bu durumda çeşitli cilt hastalıklarına sebep olabildiği söylentileri oluşmakla beraber,  aslında steril bir ortam ve doğru makinelerle yapıldığında dövme yaptırmanın herhangi zarar vermediği de kanıtlanmıştır.

 Kalıcı Dövme Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Dövmeyi yapacak kişinin uzman olması ve steril malzemelerin kullanılması çok önemli. Bu konuda uzman olmayan birine ve temiz olmayan bir ortamda dövme yaptırmak, kişinin canını daha çok acıtmasıyla kalmaz aynı zamanda dövme bittikten sonra derinin kabarıp, tahriş olmasına ve bu yaraların uzun süre geçmemesine de yol açar.

akrep dövme modeli

akrep dövme modeli

Hatta yanlış yapılan bir işlem sonucunda kişinin hastalık kapma riski de oldukça yüksektir. Dövme yapımında kullanılan iğnenin tek kullanımlık ve yapı maddesinin çelik olmasına dikkat edilmelidir.

Ayrıca dövme yapan yerin, bu konuda Sağlık Bakanlığı’ndan izin aldığını gösteren bir belgeye sahip olması gerekir. Çünkü belge sahibi olmayan kişile,r maliyetleri düşürebilmek adına ucuz ve sağlıksız kimyasal maddeler kullanabilir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir