03
Mar
2022

Hem Futbolcu Hem Basketbolcu Can Bartu Hikayesi

Türk spor tarihinde öyle bir isim var ki kariyerine hem basketbolcu hem de futbolcu olarak tarihe geçmiş bir isim Can Bartu’nun hikayesi.

Hem futbolcu hem basketbolcu Can Bartu hikayesi özelilkle spor severlerin merak ettiği hikayeler arasında yer alıyor özellikle Fenerbahçe ile özdeşlemiş bu isim heyecanla dolu başarılı spor kariyerinde nasıl olur da aynı anda iki spor dalında da efsaneleşebilir işte karşınızda Can Bartu’nu hikayesi.

İlk Basketbolla Tanındı

30 Ocak 1936 tarihinde dünyaya gelen Can Bartu spor hayatına ilk olarak basketbol ile başladı hem basketbol oynadığı yıllarda aynı zamanda futbol takımı ile de antrenmanlara çıkan Can Bartu aynı anda futbol takımında da oynamaya başladı. Aynı gün hem basketbol maçında forma giyen başarılı sporcu yine aynı gün gidip futbol maçlarında da forma giyiyordu. Dolmabahçe Stadı’nda oynanan Beşiktaş maçı sırasında 2 gol atan Can Bartu daha sonra Harbiye’ye gidip burda Spor ve Sergi Sarayı’na giderek Galatasaray’la oynanan basketbol maçında ise 32 sayı atmıştır.

Hem Basketbol Milli Takımı Hem De Futbol Milli Takımda Oynadı

Başarılı isim aynı sezon hem basketbol milli takımında oynarken bir taraftan da futbol milli takımında forma giyiyordu 1955-1961 sezonunda aynı zamanda Fenerbahçe forması giyen başarılı isim bu yıllarda Sinyör lakabını İtalya’ya gittikten sonra aldı 1961’de Fiorentina, 1962’de Venezia, 1964’te de lazio’da oynayan Can Bartu Fiorentina ile Glasgow Rangers arasında final maçında forma giyip Avrupa kupası finalinde forma giyen ilk Türk futbolcu olarak tarihe geçti.

Türkiye Dönüş

Uzun yıllar Avrupa’nın çeşitli takımlarında forma giyen Can Bartu 1967’de Türkiye’ye dönerek tekrar Fenerbahçe de forma giydi Fair Play ruhunu damarlarında hissederek 1969 Metin Oktay jübilesi sırasında Metin Oktay ile forma değiştirerek maçın son dakikalarında iki isim rakip takımın formaları ile oynadı.

Spor Gazeteciği Yılları

Hem futbolda hem de basketbolda başarılı bir kariyeri olan Can Bartu basketbolu bırakıp futbola geçiş yaptı basketbolda da kalsaydı yine aynı kariyeri olacağını bildiğimiz Can Bartu ölüme kadar spor gazeteciliği yaptı.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir