12
Tem
2016

Kış Modasına Genel Bakış

2015 yılı sonbahar-kış modasına ait yazılar her yerde yayınlanmaya başlandı. Okuduklarımıza göre bu yılın modası genel hatları ile 70’leri hatırlatan bohem tasarımlara, sıcak kürklere, trikolardan oluşmuş kombinlere, renkli derilerin her yerde yardımcı olarak görülmesine, patchwork (kırk yama diye çevrilebilir) modellere, militarizmi anımsatan çizgilere, genellikle takım görünen kıyafetlere  ve kadifenin asil görünüşüne dayanıyor.

kış modası

kış modası

Bohem 70’leri Anımsamak

Bohem tarz zaman zaman bütün insanların yapmak istediği bir şey. Bohem kelime olarak amaçsızca, belli bir şey düşünmeden, istediği gibi yaşamak anlamına gelen Fransızca bir kelime. Pek bir derdi olmayan avare insanlar anlamında kullanılabilir. Modada bunun yansıması biraz nostaljik oluyor. Değişmeyen el işleri, folklorik desenler, bol kesimler ve özgür bir görünüş bu tarzın esasları.

bohem

bohem

Mağazalarda gördüğünüz uçuş uçuş desenli elbiseler, el emeği göz nuru tasarımlar, ipekler, şifonlar, maksi etekler, gökkuşağı renkler, püsküller ve fırfırlı süslemeler ile yetmişli yılları gardırobunuza taşımanız mümkün. Ama bu parçaların hepsi kendi başına yeterince iddialı. Yani bir arada kullanmaya pek kalkmayın. Tek kıyafet-tek detay bu işi bilenlerce öğütleniyor. Kırk yama ise aslında savaş ve yokluk zamanlarında eskiyi değerlendirmek adına yapılan el yapımı parçalar. Lüksün içindeki giyim modellerine bir iki parça şeklinde ekleniyorlar. Fazla uzun sürecek bir akım gibi düşünülmüyormuş.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir