18
Kas
2018

Hazımsızlık Nasıl Geçer?

Günümüzde insanların beslenmelerine dikkat etmemelerinden dolayı çoğu zaman hazımsızlık sorunu ortaya çıkabiliyor. Bulantı ve karın bölgesinin üzerinde bir ağrı ile birlikte şişkinlik şeklinde kendisini gösteren hazımsızlık hastalığı her insanın hayatında en az 1 defa yaşadığı bir rahatsızlıktır.

hazımsızlık

hazımsızlık

Bu sorun yalnızca tükettiğiniz besinler ile ilgili bir sorun da olmayabilir. Bu sebepten dolayı hazımsızlık sorununu sık sık yaşıyorsanız muhakkak bir uzman doktora başvurmanız gerekebilir. Hazımsızlık sorunu yaşayanların ne tür bir beslenme programını uygulamaları gerektiğini anca o kişiyi muayene eden uzman doktor belirleyebilir.

Ancak kendi başınıza da birtakım önlemler alabilirsiniz. Öncelikle hazımsızlık sıkıntısı yaşıyorsanız yemek yerken daha yavaş yemeye başlamanız gerekiyor. Lokmalarınızı iyice çiğnemeden yiyor ve yutuyorsanız yemek sonrasında büyük bir hazımsızlık yaşamaya başlayabilirsiniz.

Uyku Öncesi Yemek Yemeyin

Bu duruma ek olarak akşam saatlerinde yiyeceğiniz akşam yemeklerinde aşırı baharatlı, acılı ya da yağlı gıdalardan uzak durmanız gerekiyor. Gece çok geç saatlerde ise yemek tüketiminin durdurulması gerekiyor. Uyku öncesinde yiyeceğiniz yemekler aynı zamanda size kilo olarak da geri dönecektir.

hazımsızlık nedir

hazımsızlık nedir

Uzmanlar aynı zamanda yemek yerken dik oturulması gerektiği konusunda da uyarı yapıyorlar. Uzmanların tuzlu besinlerin hazımsızlığa yol açtığı konusunda da belirli çalışmaları mevcut. Domates ve turunçgillere ait olan asitli ürünlerden de uzak durmanız gerekiyor. Son olarak hazımsızlık yaşamamak için karın bölgenizi aşırı sıkacak kıyafetlerden de uzak durmanız gerekiyor.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir