08
Tem
2021

Havuç

Havuç insan sağlığı açısından oldukça sağlıklıdır. İçerisinde bulundurduğu E, C, B ve D vitaminleri sayesinde insan sağlına iyi gelmektedir. İnsanlar havucu yemeklerde, salatalarda oldukça sık tüketmektedir. İnsanların göz sağlığı için faydalı olduğu bilinen havucu havuç gübrelemeyönetemiile yetiştirirler.

Havuç insan sağlığında karaciğerlere, kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği gibi aynı zamanda insan cildine de iyi gelmektedir. Havuç tüketen bireylerin ciltleri parlak ve güzelleşir. Ara öğün olarakta tüketilen havuç insanlarda tokluk hissi uyandırır ve sağlıklı kilo vermeniz içinde yardımcı olur.

Yağmurlama Besleme Programı (AÇIK TARLA)

Havuçlar fide döneminde iken dekara uygulama dozu uygulanır. Bir su dolu bir su boş şeklinde ortalama 7 kere sulanır, boş sulamaların orta kısmında water ph regulator 1L dekar uygulamasını ek olarak yapılmalıdır. Kalem kalınlığı kök döneminde ise dekara (1000 m2) ugyulama dozu uygulanır.

havuç

Yine bir su dolu bir su boş şeklinde 2 defa uygulanır. Daha sonra yenilebilir kök oluşumu sırasında yani bu süre dikimden 30 gün sonra gerçekleşir. Dekara ( 1000 m2) uygulama dozu yapılır. 2-3 kere bir dolu bir boş su verilir. Boş sulamarın bir tanesinde Water pH 1L/Dekar uygulamasını yapılması gerekmektedir.

İlaçlama Ve Gübreleme

Havuçları ilaçmaj için Agronom SUREX 350 c/100 L su ile birleştirilmeli ve bu şekilde kullanılmalıdır. Gübreler ise İnsektisir, Herbisitler, Fungisit vb. şeyler olmalıdır. Bitki Koruma Ürünleri ile beraber kullanıldığı taktirde gübrenin ve ilacın etkisini artmakta.

Yayıcı yapıştırıcı ve pH düzenleyici olarak bilinen Water pH- WET sayesinde yaprakların yıkanması engellenir. Genel olarak kullanılan doz miktarı 50 cc/ 100 L’dir. Eğer suyun pH değeri 7,5’tan fazla ise 100cc/ 100 L su ile kullanılması tavsiye edilmektedir. Besleme programlarına dikkat ederek beslediğiniz takdirde doğal ve güzel havuçlar elde edeceksiniz.

Tarlalara ekilen her bir sebze ya da meyve için özel uygulamalar bulunmaktadır. Bu yüzden ekeceğiniz bitkinin özel besleme programlarına bakmanız sizler için yararlı olacaktır. Eğer bu konuda daha fazla bilgi almak istiyorsanız https://www.ufuktarim.com/besleme-programlari/havuc web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir