26
Şub
2015

Grip Aşısı Nedir?

Grip aşısı aile olarak uygulayabileceğiniz bir sağlık aşısıdır. Çocukların anne ve babaları grip aşısı yaptırırlarsa aile için kimsenin grip olmamasını sağlayabilirler. Ayrıca tek başınıza da grip aşısı yaptırarak grip tehlikesinden kendinizi koruyabilirsiniz.

grip aşısı

grip aşısı

Soğuk algınlığı ile karıştırılmaması gereken grip oldukça ağır ve zor geçen bir hastalıktır. Ortalama 1 hafta ve üzeri sürede vücudunuzu terk eder. Bu yüzden aşı yaptırmanız gereklidir.

aşı

aşı

6 aydan ufak bir çocuğunuz var ise aşı yaptırmanız tavsiye edilmez. Ebeveynlerin grip olması durumunda çocuğun diğer yöntemler ile gripten korunması gerekir.

Grip Aşısı Çeşitleri Nelerdir?

Grip aşısının farklı çeşitleri bulunuyor. Üç değerli diye adlandırılan grip aşısı, virüsün üç farklı türüne karşı da koruma sağlar. Dört değerli olan grip aşısı ise adından da anlaşılacağı üzere gribin dört türüne karşı da koruma sağlar. Aynı zamanda enjeksiyon yoluyla alınabilirken, burundan sprey şeklinde de alınabilir.

grip aşısı olmak

grip aşısı olmak

Yetişkin bireyler yumurtasız aşıları kullanabilirler. Derinin içine enjeksiyon yöntemiyle işlenen aşılar sayesinde gripten uzun süreli olarak korunabilirler.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir