28
Şub
2015

İnfertilite Nedir Tedavi Yöntemleri

İnsanlar doğası gereği belli bir yaşa geldiğinde ebeveyn olmak isterler. Her insanın içgüdülerinde anne, baba olmak vardır. Zaten anne, baba olmak dünyada başınıza gelebilecek en güzel şeylerden birisidir.

anne olamama

anne olamama

Ama bazen şartlar buna izin vermez ve çok isteseniz de bir bebeğe sahip olamazsınız. Çünkü karşınızda infertilite ya da halk arasındaki tabiri ile kısırlık durumu vardır.  Yani kişilerin çocuk sahibi olamama durumlarına verilen isim infertilitedir.

İnfertilite de Kadın Faktörü

İnfertilite pek çok nedene bağlıdır. Bunlar arasında gerek kadın, gerek erkeklerin yaşamının belli bir döneminde geçirdiği enfeksiyon, ürolojik sorunlar, anne adayında böbrek yetmezliği ya da şeker hastalığı olması temel faktörlerdir.

interfilite

interfilite

Kadınların yumurtlama sorunu olması da bir başka problemdir. Kimi anne adayları ise hamile kalmasına rağmen bebeği taşıyamadığından, düşükler oluşabilmekte.

Geçirilen rahim kanseri, kimi miyom türleri de kısırlığa yol açar.

İnfertilite de Erkek Faktörü

Erkekte ise en temel sorun hiç kuşkusuz sperm sayısının yetersiz olmasıdır.

Ama bazen tüm bunların ötesinde anne adayının çocuklukta yaşadığı bir travma nedeniyle bilinçaltında anne olmak istememesi de önemli bir kısırlık nedenidir.

interfilite erkek faktörü

interfilite erkek faktörü

Tüm bunlara rağmen teknoloji son derece ilerlemiştir ve aşılama, tüp bebek, mikro enfeksiyon yöntemleri ile ebeveyn olmak mümkün olabilmekte.

 

.

 

 

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir