05
Ağu
2015

Gebelikte Düşük Tehlikesi

Her evli çift bir gün o çok istedikleri bebeğe sahip olmak isterler. Bebek bir yuvayı aile yapan anneden ve babadan bir parça olarak hayatlara girer. Fakat bazı anne adayları özellikle ilk hamileliklerinde bürük oranda düşük tehlikesi yaşayabilir. Düşük tanım olarak bebeğin ilk aylarında ekleri ile beraber dışarı atılmasıdır. Sağlıksız bir gebelik yaşayan bayanların düşükle karşılaşması kuvvetle ihtimaldir.

düşük

düşük

Düşük Nedenleri Nelerdir?

Düşük belirtileri arasında en önemlisi ani kanamadır. Öyle ki genel olarak yapılan araştırmalara göre ülkemizde gerçekleşen düşüklerin en önemli nedeni dörtte biri kanama nedenli olarak ortaya çıkıyor. Fakat bu demek değildir ki her kanama düşüğe neden olacak.  Diğer bir düşük nedeni de çok ileri yaşlarda hamile kalmak ve ya da çok erken yaşta hamile kalmak.

gebelik

gebelik

Düşük her 100 gebeliğin 15’inde görülür. Anneler gebeliğin ilk dönemlerinde hamileliğini fark etmez  ve bu nedenle de düşük riski artar. 20. Haftaya kadar yaşanabilen düşük durumu dengeli beslenme ve sağlık durumuna dikkat etmesi ile önlenebilir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir